Průzkum: Mnohé velké firmy <span>nesnižují</span> náklady ani v krizi

Ekonomika
11. 12. 2009 10:58
Banky, jako je Bank of America, stály u zrodu krize.
Banky, jako je Bank of America, stály u zrodu krize.

Banky, jako je Bank of America, stály u zrodu krize.Bez ohledu na přetrvávající zpomalení ekonomiky nezavedlo přes 60 procent nadnárodních společností žádný aktivní program na snižování nákladů. Čtvrtina firem o tom ani neuvažuje a pouze 17 procent pokládá trvalé prosazování úsporných opatření za jednu ze svých priorit. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young provedeného mezi 561 vrcholovými manažery z 11 průmyslových odvětví.

"Z našeho průzkumu je zřejmé, že mnoho společností se k otázce snižování nákladů staví až příliš pasivně. Riskují tak, že na případné oživení hospodářství nezareagují včas. Přestože se z optimalizace nákladů stal v průběhu uplynulého roku jeden z klíčových úkolů podnikového řízení, společnosti se doposud zaměřily především na dočasná opatření taktického charakteru, kterými získaly většinou úspory maximálně deset procent," uvedl partner oddělení podnikového poradenství E&Y v ČR Petr Knap.

ČTĚTE TAKÉ: Češi rekordně bankrotují, situace firem se stabilizuje

Pouze třetina společností si klade za cíl dosáhnout v následujících 12 až 18 měsících úspor převyšujících 20 procent. Nejčastějším důvodem pro zavedení úsporných opatření je zajistit přežití společnosti; pokud jsou tyto snahy úspěšné, odsune se otázka snižování nákladů opět na okraj zájmu.

Snížení nákladů považuje za nutný předpoklad další existence podniku 46 procent firem z pojišťovnictví, 45 procent telekomunikačních společností a zpracovatelů ropy a zemního plynu, 44 procent realitních společností a 42 procent firem, které působí v odvětví paliv a energií a v bankovním sektoru.

ČTĚTE TAKÉ: Krize dusí tuzemské pivovary

Naopak 34 procent zástupců farmaceutických společností a firem podnikajících ve spotřebním průmyslu, společně s 33 procenty respondentů ze sektoru médií a zábavního průmyslu nepřikládá redukci nákladů zásadní význam. Zajímavé je, že výrobcům spotřebního zboží a telekomunikačním společnostem se podařilo dosáhnout vyšších úspor nákladů ve vztahu k tržbám. Na 31 procent společností ze sektoru spotřebního zboží docílilo úspor od 11 do 20 procent, v telekomunikacích dosáhlo stejných úspor 32 procent podniků.

Průzkum Ernst & Young s názvem Úsporami k prosperitě: od redukce k optimalizaci výdajů se uskutečnil mezi 561 vedoucími pracovníky z Číny, Francie, Německa, Indie, Nizozemska, Ruska, Jižní Afriky, Španělska, Švýcarska, Velká Británie a USA). Ernst & Young patří mezi nejvýznamnější celosvětové firmy poskytující odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčního a podnikového poradenství.    

Foto: ČTK

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ