Stav ruské ekonomiky se podařilo stabilizovat, průmyslová výroba lehce roste a odtok kapitálu ze země se výrazně zmenšil. Prohlásil to v neděli ruský prezident Vladimir Putin na úvod dvoudenního summitu největších ekonomik světa G20. Ruské hospodářství citelně postihl pokles cen ropy na světových trzích i sankce, které proti Moskvě vyhlásil Západ po ruské anexi Krymu v březnu 2014.
"Pokud jde o naši zemi, Rusko, tak hodnotíme naše úsilí jako nepostačující a skromné, ale přesto se naše ekonomika stabilizovala. Zůstaly (devizové) rezervy, výrazně se zmenšil odliv kapitálu, oproti loňsku na pětinu, na polovinu klesla míra inflace a rozpočtový schodek činí 2,6 procenta. Nezaměstnanost držíme dosti nízko: 5,6 procenta. Zahraniční dluh zůstává také docela malý, něco přes 12 procent," prohlásil Putin.
"Nadále plánujeme zmenšovat rozpočtový schodek a pracovat na snížení závislosti státního rozpočtu na vývozu uhlovodíkových surovin. Budeme pokračovat v politice zajišťování makroekonomické stability i ve zlepšování podnikatelského ovzduší," zdůraznil ruský prezident.
Upozornil, že mnozí světoví vůdci poukazují na problémy a potíže globální ekonomiky, ale "přesto nyní sledujeme sice pomalé, ale přece jen pozitivní obnovování ekonomik".
Během dvou dnů ve východočínském městě Chang-čou mají hlavy států jednat o tom, jak podpořit slábnoucí světovou ekonomiku a ochabující globální obchod; chtějí se také zabývat řadou naléhavých otázek diplomacie a bezpečnosti.
G20 sdružuje 19 vyspělých a rozvíjejících se zemí světa plus zástupce Evropské unie. Skupina představuje 85 procent světové ekonomiky a dvě třetiny světové populace. G20 se v tomto desetiletí stala hlavním koordinátorem světové ekonomiky místo skupiny G8, kterou tvořilo sedm vyspělých zemí a Rusko.