Ratingové agentury v USA čachrují s hodnocením rizika
30.05.2008 18:31
Na první pohled je to jako příběh z Kocourkova. Jenže legrace končí tam, kde jde o velké peníze. A tady jde o těžké miliardy dolarů.
Moody's je přední ratingová agentura. Jejím posláním je oceňovat cenné papíry a být tak investorům majákem v moři financí, jež je nyní v následku hypoteční a úvěrové krize nebývale bouřlivé.
V růžku nového ústředí agentury na Manhattanu, nedaleko Ground Zero, sedí zaměstnanci oddělení Moody's Analytics. Ti také hodnotí cenné papíry - pro interní potřeby Moody's. Kocourkovské na tom je, že tato hodnocení se významně liší od ratingů, které jako oficiální Moody's zveřejňuje - a také to, že neoficiální hodnocení vystihuje realitu, zatímco oficiální ji falešně lakuje na růžovo. Maják navádí investory na skálu, zatímco jeho zaměstnanci to ze zákrytu sledují.
Analytici Moody's používají k internímu hodnocení, k takzvanému implikovanému ocenění, ceny swapů úvěrového selhání.
To jsou finanční nástroje (vycházející z dluhopisů), které se užívají ke spekulaci na schopnost dané firmy splácet dluh. Investor (kupující kreditní ochrany) platí swapovou prémii (v postupných platbách nebo jednorázově) výměnou za podmíněnu platbu v případě výskytu kreditní události (např. úpadek či restrukturalizace dluhu emitenta).
Investor je nadále příjemcem veškerého výnosu podkladového aktiva, takže případný negativní celkový výnos (znehodnocení aktiva) je kompenzován podmíněnou platbou kreditního selhání. K fyzickému plnění dochází prodejem podkladového aktiva za nominální hodnotu.
Implikované ocenění často ukazuje, že swapoví obchodníci míní, že splátky dluhu jsou mnohem více ohroženy, než jak by měly být dle oficiálního hodnocení Moody's.
Například bonita společností, jež pojišťují dluhopisy, a kolem nichž se točila hypoteční krize, se naprosto odlišuje v hodnoceních interních a oficiálních, zpravuje agentura Bloomberg. Oficiálně Moody's zjevuje, že tyto cenné papíry jsou ve výtečné kondici, zatímco zaměstnanci z oddělení Moody's vědí - a interně uplatňují - přesný opak.
Uveďme příklad. Dva největší pojišťovatelé dluhu v USA, MBIA a Ambac, se dostaly do problémů, neboť swapy úvěrového selhání - svého druhu pojištění - začaly prodávat bankám, jež byly lačné pojistit se před riziky plynoucími z investic do kolateralizovaných dluhových obligací - tedy přesně těch balíků cenných papírů, v nichž jsou jako kostlivci skryty nesplácené hypotéky chudých Američanů.
Černý Petr „subprime" hypoték tak často končí nikoliv na účtech bank, nýbrž dluhových pojišťoven, jež mohou utrpět obří ztráty čítající desítky miliard dolarů. Moody's přitom zmíněným pojišťovnám nadále přisuzuje kvalitní rating - údajně díky tomu, že se jim podařilo navýšit kapitál.
Jenže oddělení Moody's Analytics se nenechává opít rohlíkem. Pojišťovnám vystavuje hodnocení „Caa1", což je sedm stupňů pod úrovní prašivých obligací a celých patnáct stupňů pod úrovní oficiálního hodnocení, které Moody's zveřejňuje pro investory.
Swapoví obchodníci již dnes vůbec nevěří ratingům nejen Moody's, leč například i další takové agentury, Standard & Poor's. Zasvěcencům je jasné, že pokud by ratingové agentury snížily pojišťovnám hodnocení z nynějšího AAA, MBIA a Ambac by samy okamžitě musely vyhlásit platební neschopnost. Zbankrotovat.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.