Řecká vláda dráždí Evropu. Chce zrušit některé daně

Ekonomika
23. 6. 2012 22:22
Nová řecká vláda v čele s premiérem Antonisem Samarasem.
Nová řecká vláda v čele s premiérem Antonisem Samarasem.

Nová řecká vládní koalice chce zrušit některé daně, pomoci chudým a nezaměstnaným, zastavit propouštění státních zaměstnanců a o dva roky delší dobu na snížení deficitu, než jakou jí předpisují podmínky mezinárodní pomoci. Vyplývá to ze zveřejněného oficiálního prohlášení vlády. Předpokládá se, že řecký plán se příští týden setká na summitu Evropské unie s odmítavou reakcí.

"Obecným cílem je zastavit další snižování platů a penzí a již nezvyšovat daně," uvádí prohlášení vlády, která vznikla po volbách před týdnem. Vyhrály je strany vedené pravicovou Novou demokracií, které podporují mezinárodní program pomoci Řecku, ale chtějí zmírnění jeho podmínek. Vláda rovněž nemíní již propouštět další státní zaměstnance a prodloužit podporu v nezaměstnanosti.

Bude také požadovat aspoň o dva roky více na zavedení tvrdých rozpočtových reforem, které vyžadují podmínky mezinárodní pomoci. "Konečný fiskální cíl tak může být dosažen bez dalšího snižování platů a penzí...ale omezováním plýtvání a cíleným bojem s korupcí a s neplacením daní," uvádí prohlášení. Podle nynějších podmínek by Řekové měli požadované změny zavést do poloviny roku 2014.

Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných plánech, které připravila EU a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc se Řecko zavázalo k hlubokým škrtům a ke zvyšování daní. Po nich následoval další propad ekonomiky a růst nezaměstnanosti a zadlužení. S nezaměstnaností ve výši 22 procent a s prudkým zhoršením životních podmínek získaly na podpoře strany, které zahraniční záchranné balíky odmítaly úplně. Ve volbách nicméně těsně prohrály.

Zda bude nová vláda moci splnit své záměry, závisí na mezinárodních věřitelích. Německo, které na finanční pomoc přispělo nejvíc, jakékoli změny podmínek opakovaně odmítá. Řecko předloží své plány summitu EU příští týden.

V pondělí dorazí do Athén inspektoři Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF, aby přezkoumali finanční situaci země a pokračovali v jednáních, která přerušila dvouměsíční politická krize vyvolaná prvními nerozhodnými volbami.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ