Představitel řecké vlády připustil, že navzdory vládním slibům se řecké banky tento týden pravděpodobně neotevřou. Banky se kvůli masovému výběr vkladů zavřely před více než týdnem po ohlášení referenda o návrzích mezinárodních věřitelů a výběr peněz vláda omezila na 60 eur (zhruba 1600 Kč) denně a pro důchodce na 120 eur týdně. Zdroje z řeckých bankovních kruhů uvedly, že v bankomatech řeckých bank by mohla během jednoho až tří dní začít docházet hotovost.
Anketa:
Komu držíte palce ve sporu o úhradu dluhů?
Náměstek ministra pro reformu státní správy Jorgos Katrugalos v řeckém rozhlasu upozornil, že je pro otevření bank nutné přijmout příslušná administrativní rozhodnutí, což se zatím nestalo. "To asi nebude technicky možné tento týden," řekl.
Dva další vládní činitelé dnes ubezpečili, že Atény nebudou mít problém vyplatit mzdy státním zaměstnancům a důchody za týden. Řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis americké televizi CNBC řekl, že potíže nebudou, ať už dojde, nebo nedojde, k dohodě mezi Řeckem a zbytkem eurozóny.
"Nečelíme žádnému zvláštnímu problému s vyplácením mezd ve veřejném sektoru (13. července)," řekl Mardas státní televizi ERT. "Na základě toho, co zatím víme, mohou být vyplaceny normálně," dodal. Mardas také zopakoval, že vláda neplánuje osekat bankovní vklady řeckých střadatelů, jak se začalo v zemi poslední dobou spekulovat.
"Hotovost v bankomatech začne být ve středu skutečně problém," řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací bankovního systému. Druhý zdroj, jímž je nejmenovaný přední činitel jedné řecké banky, uvedl, že pokud se vláda v příštích dnech nedohodne, pak zásoba peněz v bankomatech dojde během dvou až tří dní.
Řecká vláda v souvislosti s tím, že se nebyla s to dohodnout s mezinárodními věřiteli na zahraniční finanční pomoci, rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřeny. Poté toto opatření prodloužila do středy 8. července. Později uvedla, že banky se znovu otevřou, jakmile se zemi podaří uzavřít dohodu s mezinárodními věřiteli.
Řecké banky jsou závislé na financování z nouzového programu a právě neochota Evropské centrální banky (ECB) zvýšit objem programu přiměla Atény před týdnem k jejich uzavření. ECB v pondělí odmítla v tomto ohledu cokoli měnit a na další její případné rozhodnutí je potřeba čekat do středy, kdy opět zasedá její vedení.