Řecko na prodej! Číňané získali největší řecký přístav

Ekonomika
10. 8. 2016 14:33
Lodě v řeckém přístavu Pireus.
Lodě v řeckém přístavu Pireus.

Čínská rejdařská společnost COSCO získala 51procentní podíl v největším řeckém přístavu Pireus. Na koupi podílu za 280,5 milionu eur (zhruba 7,6 miliardy Kč) se již v dubnu dohodla s řeckou vládou. Parlament privatizaci přístavu schválil v červnu.

Dubnová dohoda předpokládá, že COSCO po realizaci slíbených investic získá dalších 16 procent akcií přístavu za 88 milionů eur. Podle řecké privatizační agentury HRADF by se měl podíl čínské firmy zvýšit na 67 procent během příštích pěti let.

"Pokud COSCO splní určité podmínky stanovené v dohodě, včetně úspěšného dokončení povinných investic v hodnotě až 300 milionů eur, zaplatí dalších 88 milionů eur a zvýší svůj podíl na 67 procent," uvedla agentura. Společnost COSCO minulý týden oznámila, že do modernizace přístavu investuje až 500 milionů eur.

Pireus je významnou námořní branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky. Proti privatizaci v dubnu protestovali přístavní dělníci kvůli obavám o svá pracovní místa.

Privatizace státního majetku je jednou z klíčových podmínek záchranného programu pro silně zadlužené Řecko.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Thanassis Stavrakis

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ