Referendum v Řecku ohrožuje záchranu eura. Akcie letí dolů

Ekonomika
1. 11. 2011 09:20
Většina Řeků podle průzkumů pomoc nechce, referendum by tak mohlo krizi v eurozóně ještě prohloubit (ilustrační foto).
Většina Řeků podle průzkumů pomoc nechce, referendum by tak mohlo krizi v eurozóně ještě prohloubit (ilustrační foto).

Západoevropské akcie prudce oslabují, dolů je poslalo překvapivé pondělní oznámení řeckého premiéra, že nechá o přijetí zahraniční pomoci rozhodnout v referendu. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Řeků je proti záchraně. Nejvíce klesají akcie bank, v Řecku v průměru o více než 13 procent, ale výrazné ztráty mají také akcie bank v Německu či ve Francii.

Panevropský index FTSEurofirst 300 asi hodinu po zahájení obchodování odepisoval 2,7 procenta a pohyboval se kolem 969 bodů. Na trzích se šíří obavy, že riziko chaotického státního bankrotu Řecka je teď vyšší, než kdy jindy.

"To riziko spočívá v tom, že když Řekové řeknou 'ne', úplně to vykolejí všechny dosavadní snahy o záchranu. Vzhledem k tomu, že hlasovat se bude až v lednu, můžeme zapomenout na tradiční růst akciových trhů před koncem roku," poznamenal jeden z makléřů na burze v Paříži, jehož cituje agentura Reuters.

Index evropských bankovních titulů odepisoval 5,3 procenta, a smazal tak veškeré zisky, které nabral po summitu eurozóny. Na něm se mimo jiné dohodlo, že banky dobrovolně odepíšou polovinu řeckých dluhopisů, které mají v portfoliích. Dohoda je součástí širšího plánu na záchranu eurozóny před dalším šířením dluhové krize.

Akcie francouzské Société Générale odepisovaly přes 11 procent, stejnou ztrátu měla i Crédit Agricole. Německá Deutsche Bank ztrácela více než sedm procent, Commerzbank asi devět procent. Akcie řecké Piraeus, kde drží menšinový podíl investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, spadly o více než 20 procent.

Trhy reagují na překvapivé pondělní rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea."Pokud řečtí voliči ten nepopulární záchranný plán odmítnou, může to vést až k tvrdému bankrotu. Banky by pak mohly být donuceny odepsat až 75 procent řeckého dluhu," upozornil analytik bankovního sektoru Andrew Lim z finančního ústavu Espirito Santo v Londýně. O své nároky by se přihlásili držitelé úvěrových swapů CDS, což jsou pojistky pro případ, že Řecko dluhy nesplatí.

Řecko má potíže dostát svým závazkům, ale koordinovaný postup ostatních členů eurozóny sliboval, že Řecko se tvrdému bankrotu vyhne. Dosavadní snaha eurozóny dávala šanci na řízený bankrot, v jehož rámci by Řecko část závazků odepsalo a u části z nich by prodloužilo nebo jinak upravilo splatnost.

Situace Itálie a Španělska se může zhoršit

"Jestli dojde na tvrdý bankrot, zhorší to situaci Itálie a Španělska," řekl analytik Lim. "Prostě se tím zvyšuje riziko, že se na cestu pádu vydá také Itálie. A to je opravdu vážný problém," doplnil.

Hlavní německý index DAX ztrácel zhruba 3,6 procenta a pohyboval se kolem 5923 bodů. Podobně francouzský CAC 40 odepisoval asi 3,1 procenta na 3143 bodů, burza v Miláně podle indexu FTSE MIB oslabovala asi o 4,1 procenta na 15.380 bodů. Index aténské burzy Athex ztrácel 6,5 procenta na 756 bodů.

Rozčarováni z pondělního rozhodnutí řeckého premiéra Jorga Papandrea jsou především Němci. Jejich ministr hospodářství Rainer Brüderle v rozhovoru v rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že je rozčílen. "To je opravdu zvláštní," řekl k rozhodnutí řeckého premiéra.

Prudce dolů se po zahájení vydaly také akcie těžebních firem. Například společnost Xstrata oslabovala o 4,7 procenta, akcie nadnárodního koncernu BHP Billiton odepisovaly 3,1 procenta.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP

Další čtení

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Studie: V 1. pololetí v ČR zbankrotovalo 3180 podnikatelů, nejvíce od roku 2021

Ekonomika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ