Řecko dnes schvalovalo návrh rozpočtu pro rok 2012 a oznámilo, že nedokáže splnit závazek snížit schodek letošního rozpočtu na 6,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), ale jen na 6,5 procenta. Na zprávu reagují světové burzy propadem, klesá i euro oproti ostatním měnám.
Možnost bankrotu či odpuštění části dluhu tak stále visí ve vzduchu, což by uškodilo především evropským bankám, které břímě řeckého dluhu vzaly na svá bedra, jakožto i celému projektu eurozóny, který by se dostal do další a silnější krize.
V Řecku jsou na inspekci přítomni i zástupci tzv. "trojky", tedy činitelé EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Situace se musí urgentně řešit, neboť Řecko kvůli nesplněným požadavkům nemusí dostat peníze; do poloviny října přitom musí splatit dalších osm miliard eur.
Řecká vláda je ve složité situaci. Obrovské zadlužení Řecka a půjčky EU a MMF ji tlačí do úsporných opatření. Proti tomu samozřejmě protestuje tamní obyvatelstvo. Po letech relativního blahobytu se jim nelíbí škrty a hrozba propuštění z přezaměstnané státní správy.
Další negativní reakce zřejmě vyvolá záměr kabinetu přesunout do konce letošního roku 30 tisíc státních zaměstnanců do "pracovních rezerv". Pro oněch 30 tisíc lidí to znamená, že přijdou o část platu, a pokud je stát nebude rok potřebovat, budou propuštěni.
Řekové to už nezvládnou
Řecko už zbankrotovalo a je pravděpodobné, že bude muset odepsat minimálně polovinu dluhů. V rozhovoru s německým listem Rheinische Post to prohlásil vlivný člen německého parlamentu Michael Fuchs. Pomoc, kterou se Řecku snažila poskytnout Evropská unie, podle Fuchse nezabrala.
"Řecko už zbankrotovalo. Asi nebudeme mít jinou možnost než akceptovat, že jim odpustíme alespoň 50 procent dluhů," řekl Fuchs. V Athénách je nyní mise mezinárodních věřitelů, s nimiž se Řecko loni dohodlo na podmínkách čerpání záchranného úvěru v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).
Mise mezinárodních věřitelů Řecka, která v Aténách zkoumá, jak země plní podmínky dohodnutého záchranného úvěru, svou práci zatím neskončila. "Jednání zatím neskončila," řekl zdroj blízký situaci. Pokud Řecko další část úvěru nedostane, už v polovině října nebude mít peníze. Nebude tak moci vyplácet například platy státních zaměstnanců nebo důchody.
"Věřím, že jsme v podstatě u konce," řekl náměstek řeckého ministra financí Pantelis Ojkonomu v řecké televizi Mega. "Vzhledem k tomu, že jsme je (členy mise) přesvědčili, že recese je skutečně hlubší, tak si myslím, že jsme si to vyjasnili," řekl náměstek. Mise věřitelů podle něj začne zprávu ke svému nynějšímu působení v Aténách psát tuto středu.