Řešení eurokrize? Británie a Německo se vůbec neshodly

Ekonomika
18. 11. 2011 17:02
Premiér Británie David Cameron a německá kancléřka se nedokázali dohodnout na řešení situace v eurozóně.
Premiér Británie David Cameron a německá kancléřka se nedokázali dohodnout na řešení situace v eurozóně.

Šéfové vlád Británie a Německa se na schůzce neshodli v názoru na strategii řešení dluhové krize eurozóny. Zatímco britský premiér David Cameron zdůraznil nutnost "rozhodného zásahu" všemi možnými nástroji, německá kancléřka Angela Merkelová se chce držet postupných kroků. Oběma státníkům se ani nepodařilo zmírnit rozpor v otázce daně z finančních transakcí, kterou Británie striktně odmítá.

Cameron na tiskové konferenci připustil, že mezi oběma zeměmi jsou na řešení krize názorové rozdíly, a prohlásil, že podle něj by eurozóna měla k boji proti krizi využít všech svých nástrojů a institucí, to znamená i Evropské centrální banky. Merkelová souhlasila s tím, že je nutné dělat více, zdůraznila ale, že žádné rychlé řešení krize neexistuje.

"Britský požadavek, abychom využili rozsáhlého arzenálu, a vrátili tím eurozóně důvěryhodnost, je správný. Musíme ale dbát na to, abychom nepředstírali, že můžeme použít palebnou sílu, kterou nemáme, protože trhy si velmi rychle uvědomí, že to fungovat nebude," prohlásila Merkelová.

Merkelová poukázala na to, že obě země mají společný zájem na ozdravení veřejných financí v Evropě a udržení společného rozpočtu Evropské unie pod kontrolou. Vyzvedla význam Británie jako člena EU, třebaže země není součástí eurozóny.

Británie však nezmírnila svůj odpor proti plánu zavést v celé EU daň z finančních transakcí, která by mohla vytlačit obchodování s finančními nástroji z Londýna do zámoří. Merkelová na otázku po této dani řekla, že žádný pokrok v překonávání názorového rozporu ohledně této věci nenastal.

Začne ECB půjčovat MMF?

Euro výrazně posílilo vůči dolaru díky spekulacím o tom, že Evropská centrální banka (ECB) začne poskytovat půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), a poskytne mu tak prostředky na pomoc větším zemím eurozóny. Euro vůči dolaru stouplo o více než procento na 1,3615 USD. Výrazně se tak vzdálilo od pětitýdenního minima 1,3421 USD, na které se propadlo ve čtvrtek.

Jednotná evropská měna je v posledních týdnech pod tlakem kvůli růstu nákladů na půjčky v Itálii a Španělsku. ECB je považována za jedinou instituci, která může šíření dluhové krize zastavit, a někteří politici banku vyzývají, aby byla v boji s krizí aktivnější.

"Kolují zvěsti, že ECB bude prostřednictvím MMF půjčovat peníze zemím, které je potřebují," uvedl analytik devizového trhu Tom Levinson ze společnosti ING. Upozornil však, že pro euro bude obtížné udržet se na současné úrovni.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ