Reuters: OPEC těží nejméně ropy od října 2011

Ekonomika
29. 3. 2013 07:39
Nedostatek ropy na trhu zatím nehrozí.
Nedostatek ropy na trhu zatím nehrozí.

Produkce ropy mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v březnu klesla na nejnižší úroveň od října 2011. Vyplývá to z průzkumu, který agentura Reuters provedla mezi zdroji z těžebních firem, představiteli OPEC a analytiky. OPEC se na celosvětových dodávkách ropy podílí více než třetinou.

Těžba ropy v rámci kartelu OPEC se podle průzkumu snížila na 30,18 milionu barelů denně, zatímco v únoru činila 30,42 milionu. Za poklesem stály nepokoje v Libyi, problémy s ropovody v Nigérii a výpadky ve vývozu ropy z Iráku.

Těžba celého kartelu OPEC se nicméně nadále drží nad dohodnutým limitem 30 milionů barelů denně, protože někteří členové překračují své těžební kvóty. OPEC bude koncem května jednat ve Vídni o své těžební politice na druhé pololetí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Times Square, New York, USA

Super fanoušek dostane za sledování všech zápasů MS ve fotbale milion korun

Ekonomika
8. 5. 2026

ČNB úrokové sazby podle očekávání nezměnila, zhoršila výhled ekonomiky

Ekonomika
7. 5. 2026

Průmyslová i stavební výroba v Česku v březnu meziročně vzrostly

Ekonomika
7. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ