Revize odhadů OECD: Evropa bude pokulhávat za USA
24.06.2009 12:15
Dozvuky současné hospodářské krize potrvají ještě dlouho. Díky důrazným politickým opatřením jsme se ale ještě vyhnuli tomu nejhoršímu, uvádí nejčerstvější zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Hrubý domácí produkt 30 zemí OECD se má letos snížit o 4,1 procenta. To je oproti březnové prognóze mírné zlepšení (o dvě desetiny procenta).
"Nadcházející oživení bude pravděpodobně slabé a křehké. Negativní ekonomické a sociální důsledky současné krize přetrvají dlouho, mohlo však být ještě hůře. Zdá se ale, že díky úsilí prosazovat důraznou hospodářskou politiku jsme zabránili chmurnějšímu scénáři," píše se ve zprávě.
Zlepšení výhledu pro USA, Evropa naopak tratí
Výrazného zlepšení odhadu se dočkaly Spojené státy. Letošní pokles růstu největší světové ekonomiky má činit 2,8 procenta, zatímco předchozí prognózy počítaly s propadem o čtyři procenta. Příští rok by ekonomika USA měla vykázat růst 0,9 procenta, i když se v březnu počítalo se stagnací.
Naopak zhoršený výhled připsala OECD eurozóně. Počítá se s propadem o 4,8 procenta a nulovým růstem v roce 2010.
ČTĚTE TAKÉ: Miliardář Soros: To nejhorší máme za sebou
Největší evropská ekonomika podle organizace klesne zhruba o šest procent. Rekordní propad výroby má v Německu pokračovat celý letošek. Naopak situace na trhu práce se podle OECD vyhrotí až během roku příštího. Německá míra nezaměstnanosti, která se prudce zvyšuje, se má z letošních 7,3 procenta za rok vyšvihnout až na 11,6 procenta. Nezaměstnanost je centrálním problémem celé eurozóny, kde by měla příští rok vystoupat až na dvanáct procent.
Jednoznačným „vítězem" prognózy je Čína (která však není členem OECD), u níž se počítá se silným růstem asi o 7,7 procenta. Příští rok by se růst čínské ekonomiky měl zrychlit na 9,3 procenta.
Česká republika v německém závěsu
Problémy německé ekonomiky a silná závislost na proexportní průmyslové výrobě se podle očekávání odrazí i na vývoji českého hospodářství. Jeho letošní propad je odhadován na 4,2 procenta, v příštím roce pak růst o 1,4 procenta.
Vývozcům mírně pomohla slábnoucí koruna, šrotovné v okolních zemích a proexportní opatření vlády. Příznivé dopady těchto okolností budou nejcitelnější v druhém a třetím čtvrtletí, pak ale jejich vliv odezní, uvádí zpráva. Vývoz i dovoz zboží a služeb má letos klesnout o více než 17 procent, v roce příštím se pohybovat lehce nad nulou.
ČTĚTE TAKÉ: Světová banka varuje: na krizi teď doplatí ti nejchudší
V ČR je ještě prostor pro snížení úrokových sazeb, pro další daňové úlevy už však téměř není. OECD doporučuje zmírnit stále nadměrnou regulaci podnikatelského sektoru, což by snížilo tlak na firmy, aniž by se tím zvyšoval daňový deficit.
Slovensko: prudký obrat
Slovenský produkt má podle odhadů letos klesnout o pět procent, již v roce 2010 by měl však dosáhnout tříprocentního růstu. Problémem zůstává vysoká nezaměstnanost, která by měla v příštím roce dosáhnout 13,5 procenta. Vládní stimulace ekonomiky podle OECD prohloubí rozpočtový deficit v rozsahu šesti procent HDP.
Foto: Leonhard Foeger
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.