Dohoda lídrů eurozóny vytvořená ve čtvrtečních ranních hodinách byla roznětkou pro obrovský růst akcií na světových trzích. Dění na trzích však zastínilo varování většiny ekonomů a analytiků, a dokonce některých z těch, kteří o dohodě na vyřešení dluhové krize sami rozhodovali.
Kritici upozorňují na to, že ohlášené dohodě chybějí kritické detaily, které musejí být postupně ohlašovány v příštích týdnech a měsících, a poté teprve provedeny. "Realizace je stejně velkou výzvou, ne-li větší, než samotný návrh," uvedl pro deník Wall Street Journal Mahamed El-Erian, výkonný ředitel společnosti Pimco, která spravuje největší dluhopisový fond na světě.
Další kritici hledí pesimisticky na samotné základy a argumentují, že jak dohoda na seškrtání řeckého dluhu o padesát procent, tak plán na zvýšení palebné síly záchranného fondu eurozóny EFSF na utišení evropské dluhové krize nestačí.
Podle analytiků může předejít případnému dalšímu propadu důvěry pouze to, když Evropská centrální banka bude dál podporovat evropský dluhopisový trh. Achillovou patou může být i to, že v dohodě chybějí podrobnosti o tom, jak bude podpořen ekonomický růst eurozóny.
A skutečně, trhy eurozóny, jejichž finanční zdraví je ohroženo nejvíce, reagovaly chladně. Úroky italských a španělských dluhopisů, což jsou dvě ekonomiky nejhůře ohrožené dluhovou krizí, mírně spadly, ale byly stále výše, než by bývalo bylo výhodné pro vlády ve finančních problémech. Výnosy z desetiletých italských dluhopisů se pohybovaly okolo 5,7 procenta a španělské kolem 5,7 procenta.
Může to svědčit o tom, že investoři jsou skeptičtí vůči finančně-inženýrskému plánu evropských lídrů se záchrannými fondy, kteří chtějí investory nalákat, aby tím snížili náklady na obsluhu dluhu Španělska a Itálie.