Ropa zdražuje, optimismus čerpá ze schůzky Trumpa s Kim čong-unem

Ekonomika
9. 3. 2018 22:00
Těžba ropy.
Těžba ropy.

Ceny ropy po dvoudenním propadu zpevňují, podpořil je optimismus kolem připravované schůzky mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim čong-unem. Severomořská ropa Brent krátce před 16.00 přidávala 1,7 procenta na téměř 64,70 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI pak měla k dobru 1,6 procenta na 61,10 dolaru.

Za celý týden ale zřejmě oba typy ropy vykážou ztráty. Analytici upozorňují, že výhled zůstává pesimistický, protože ceny tlačí dolů růst těžby ropy i zásob v USA.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že těžba ropy v USA minulý týden vzrostla o 0,8 procenta na 10,37 milionu barelů denně. Od poloviny roku 2016 se tak zvýšila o 23 procent.

Analytici podotýkají, že při ceně nad 60 dolarů za barel je těžba ropy z břidlic atraktivní. Spojené státy teď těží víc než Saúdská Arábie a více než USA těží už jen Rusko. Je tedy zřejmě jen otázkou času, kdy se Spojené státy stanou světovou jedničkou.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Thibault Camus

Další čtení

Britská mincovna získává zlato pro výrobu šperků z elektronického odpadu

Ekonomika
8. 8. 2026

V americké ekonomice v červenci nečekaně zaniklo 23 000 pracovních míst

Ekonomika
7. 8. 2026

Pražská burza sedmým růstem po sobě uzavřela na novém maximu nad 2805 body

Ekonomika
6. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ