Ropa zlevňuje. Ceny tlačí dolů rekordní těžba v USA

Ekonomika
3. 5. 2018 21:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ceny ropy klesají, dolů je tlačí zejména růst zásob suroviny a rekordní těžba ve Spojených státech. Tyto vlivy převážily nad obavami z omezování těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i z případných nových sankcí, které by Spojené státy mohly uvalit na Írán. Ten patří k významným světovým producentům ropy.

Krátce před 17.00 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 0,9 procenta na 72,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela také asi 0,9 procenta a nacházela se na 67,34 dolaru za barel.

Ze středeční zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) vyplynulo, že se zásoby ropy v USA zvýšily o 6,2 milionu barelů. Analytici přitom podle agentury Reuters očekávali růst jen o 739 tisíc barelů. Těžba v USA se v minulém týdnu zvýšila na rekordních 10,62 milionu barelů denně. Spojené státy tím předstihly největší těžařský stát OPEC, Saúdskou Arábii. Více ropy - zhruba 11 milionů barelů denně - nyní těží jen Rusko.

Americký prezident Donald Trump se podle některých zdrojů rozhodl stáhnout z jaderné dohody s Íránem, uvedla agentura Reuters. Dohoda z roku 2015 zrušila mezinárodní protiíránské sankce výměnou za omezení jaderného programu Teheránu. Zemi tak umožnila stát se opět jedním z největších vývozců ropy na světě.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Seth Perlman

Další čtení

Na poklesu cen másla se podílí více příčin

Ekonomika
4. 12. 2025

Vulcan Energy získala 2,2 miliardy eur na největší evropský projekt těžby lithia

Ekonomika
4. 12. 2025

InfraHex má uznání Vizionář roku 2025 za posilování veřejné bezpečnosti

Ekonomika
Aktualizováno: 4. 12. 2025 17:46

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV