Ropy je příliš. Její nadbytek ohrožuje cenovou stabilitu

Ekonomika
14. 7. 2016 05:30
Těžba ropy (ilustrační foto).
Těžba ropy (ilustrační foto).

Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Poptávka po ropě roste, protože se zvyšuje spotřeba v Indii, Číně a nečekaně též v Evropě. Organizace rovněž zvýšila svůj odhad růstu světové poptávky po ropě v letošním a příštím roce na 1,4 milionu, respektive 1,3 milionu denních barelů.

Růst evropské poptávky "se každopádně zřejmě neudrží", míní IEA a poukazuje na prekérní situaci evropských ekonomik, které se po britském hlasování o odchodu z Evropské unie potýkají s další nejistotou.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V roce 2014 se přitom barel obchodoval až za 115 dolarů.

Mnoho producentských zemí mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli převisu nabídky omezilo těžbu, což společně s výpadky dodávek v Nigérii či v Kanadě způsobilo, že se ceny ropy v posledních měsících vrátily k 50 dolarům za barel.

Tato opatření ale nestačí na snížení přebytku, který se za poslední dva roky nahromadil. Komerční zásoby ropy ve vyspělých zemích stouply v květnu na rekordních 3,074 miliardy barelů, uvedla také IEA.

Organizace rovněž uvedla, že těžba ropy ve Venezuele v letošním roce klesne zhruba o desetinu. Příčinou jsou výpady v dodávkách elektřiny, slabší aktivita zahraničních ropných společností a nedostatek hotovosti v této zemi, která prochází hlubokou politickou a ekonomickou krizí. Venezuela má největší největší prokázané zásoby ropy na světě. Podle IEA se dodávky od začátku roku snížily o zhruba 170 tisíc barelů denně. Organizace má za to, že propad těžby v objemu zhruba 200 tisíc barelů denně je nevyhnutelný.

Světové ceny ropy dnes klesají. Investoři jednak reagují na zprávu IEA, jednak vybírají zisky po masivním cenovém nárůstu. V úterý se ceny zvýšily asi o pět procent. Během dneška ale severomořský Brent sestoupil hlouběji pod hranici 48 dolarů za barel.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách?

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ