Trhy s obligacemi v rozvíjejících se ekonomikách dosahují rekordních výsledků. Globální investoři dostávají chuť riskovat, rostou tak prodeje dluhopisů s atraktivními výnosy.
Ještě před několika týdny byly trhy, na nichž se obchoduje s dluhy rozvojových zemí, značně zamrzlé. Aktivita na nich však rekordně roste a emise obligací je na maximu od roku 1962. Zdá se, že východní Evropa i ostatní rozvíjející se trhy jsou na nejlepší cestě z hospodářské krize. Investoři o ně mají zájem, o věřitele tak už zřejmě nouze nebude.
ČTĚTE TAKÉ: Čínské zahraniční rezervy už přesáhly dva biliony dolarů
Největším emitentem dluhu byla v červenci Čína, na trhy úspěšně vstoupily Polsko i Maďarsko. Od začátku roku se prodaly dluhopisy celé skupiny zemí v hodnotě 352 miliard dolarů, což je necelá polovina objemu za stejné období loňského roku, vychází z výsledků Reuters. Jen za červenec, který bývá tradičně útlumovým měsícem z důvodu dovolených, však přibylo emisí za 60 miliard dolarů.
Podle bankéřů stojí za rostoucím počtem zlákaných investorů jednoznačně lákavé výnosy, které jsou v průměru o dvě procenta vyšší než výnosy obligací americké vlády, píše deník The Financial Times.
ČTĚTE TAKÉ: Obří dluhy straší nejvyspělejší země. Čína je na koni
"Tím, že se země G 20 v dubnu shodly na poskytnutí dalších peněz Mezinárodnímu měnovému fondu, daly najevo, že nedovolí finanční úpadek rozvojových zemí," říká stratég BNP Paribas Shahin Vallee. "Takovou záruku u amerických korporátních dluhopisů nemáte," dodal.
Foto: Reuters