Evropská unie sníží rozvojové fondy Rumunsku, protože je patřičně a efektivně nevyužívá. Oznámil to ve středu premiér Victor Ponta, neví však, o kolik budou kráceny. Rumunsko, druhá nejchudší země EU, která se jejím členem stala v roce 2007, má kvůli velké byrokracii a špatné administrativě problémy s využitím 20 miliard eur z rozvojových fondů, které dostala od unie do roku 2013. Čtvrtina z toho je určena na dopravu.
Peníze Evropské unie mají pomoci novým členským zemím EU zlepšit situaci ve vzdělávání a v dalších projektech, ale Rumunsko použilo necelou desetinu z těchto fondů.
"Dostaneme oficiálně výsledky auditu, které ... nebudou povzbudivé," řekl premiér novinářům v Calafatu, kde byl na inspekci mostu budovaného z evropských fondů. "Řešením pro Rumunsko bude přijmout finanční korekce," dodal.
Zahraniční investoři si masově stěžují na špatný stav silnic a železnic, které degradují výhodnou polohu Rumunska na křižovatce obchodních cest a relativně nízké pracovní náklady.
Práce léta brzdí špatná legislativa, pomalé vyvlastňování půdy a špatné rozdělování peněz. Světové ekonomické fórum vyhodnotilo Rumunsko z hlediska kvality cest jako třetí nejhorší ze 144 zemí a z hlediska celkové infrastruktury ho zařadilo na 132. místo.
Až bude příští rok otevřen most v Calafatu, bude to teprve druhé trvalé spojení mezi Rumunskem a Bulharskem přes Dunaj, který tvoří několikasetkilometrovou hranici mezi oběma zeměmi. Ani na jedné straně není dálnice a z Bukurešti k Dunaji vede 320 kilometrů hrbolaté silnice.
Projekt mostu schválil v roce 2000 tehdejší premiér Mugur Isarescu. "Jsem pátý premiér po tom, který ho podepsal. To už vypovídá hodně, jak pracuje veřejná administrativa," řekl Ponta.