Útok na obra
Rusko platí kampaně proti břidlicovému plynu, tvrdí Rumun
19.09.2014 21:15
Rusko loni v několika evropských zemích financovalo kampaně a demonstrace proti průzkumu a využití ložisek břidlicového plynu částkou 82 milionů eur (2,3 miliardy korun). V rumunském parlamentu to řekl předseda výboru pro průmysl a služby Iulian Iancu. Podle něj Rusko také blokuje velké evropské projekty infrastruktury, jako je plynovod Nabucco.
Iancu poukázal na to, že Rusko dodává Evropě třetinu její spotřeby energetických surovin a jejich vývoz se na výkonu ruské ekonomiky podílí také zhruba třetinou. Moskva se tak snaží všemi prostředky udržet si evropský trh. Iancu také připomněl nynější konflikt na Ukrajině a to, že Rusko v posledních dnech zřetelně snížilo dodávky plynu některým zemím střední Evropy, zejména Polsku a Slovensku."Odtud plyne zoufalá snaha zablokovat velké projekty infrastruktury, jako je Nabucco, a blokovat Evropanům přístup k domácím zdrojům; viz demonstrace proti břidlicovému plynu, které jsme považovali za akce ochránců životního prostředí, avšak ve skutečnosti je podporovalo Rusko, a my teď vidíme proč," řekl Iancu.
Podle poslance financovalo Rusko demonstrace proti využití břidlic například ve Francii a v Rumunsku. Tam dostala loni souhlas s průzkumem ložiska v chudém okrese Vaslui na severovýchodě země americká firma Chevron. Od počátku jí tam ale v práci brání opakované demonstrace domácích odpůrců, které letos v červenci podpořili na místě aktivisté z nadnárodní ekologické organizace Greenpeace.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v červnu řekl, že Rusko tajně podporuje kampaně zelených organizací proti těžbě plynu z břidlic, aby udrželo závislost Evropy na svém plynu. Podle Rasmussena, který odkázal na informace některých partnerů z NATO, vede Kreml "rafinovanou dezinformační kampaň" s cílem podkopat snahy evropských zemí o využití nových zdrojů plynu. Velké ekologické organizace jako Greenpeace a Friends of the Earth se proti jeho slovům ostře ohradily.
Už v roce 2012 tehdejší polský poslanec Evropského parlamentu Bogusław Sonik řekl, že ruský monopolní vývozce plynu Gazprom podporuje evropské politiky a ekologické aktivisty, kteří vystupují proti těžbě z břidlic.
V evropských zemích převládají obavy z ekologických rizik takzvaného frakování, kdy se plyn získává rozbíjením břidlicové horniny ve velkých hloubkách. Některé evropské země proto uvalily moratorium na využívání této metody, mezi jinými Česká republika a Francie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.