Těžba ropy v Rusku loni stoupla o 1,2 procenta a za celý rok dosáhla nového postsovětského maxima. Celoroční průměr těžby vzrostl z předloňských 10,15 milionu barelů za den na 10,27 milionu barelů. Rusko je největší producent ropy na světě.
Moskva loni podpořila domácí těžbu zmírněním daňové zátěže a zprovozněním ropovodu do Číny. Přesto však byl nárůst pomalejší než zvýšení o 2,2 procenta v roce 2010. Rusko má v plánu v tomto desetiletí svou produkci udržovat na úrovni zhruba 510 milionů tun ročně, což odpovídá denní těžbě mírně nad deseti miliony barely. Vývoz ropy v letošním roce by měl zůstat na úrovni 250 milionů tun.
Růst těžby loni zajistilo zejména nové ropné pole Vankor, které využívá největší ruský producent Rosněfť a které dosáhlo cílové úrovně produkce 300.000 barelů denně. Pole je hlavním zdrojem ruského vývozu ropy do Číny ropovodem ESPO z východní Sibiře k tichomořskému pobřeží. Ten zatím vede ze Skorovodina do čínského Ta-čchingu a letos chce Rusko dokončit druhou fázi jeho výstavby do tichomořského přístavu Kozmino.
Ruská těžba zemního plynu se loni zvýšila o 3,1 procenta na 670,54 miliardy krychlových metrů. Produkce Gazpromu, největšího těžaře plynu v zemi, stoupla jen nepatrně na 509,66 miliardy kubíků, což bylo 1,2 miliardy kubíků nad předloňskou úrovní, uvedlo ministerstvo.
Gazprom, který nyní trpí slabou poptávkou v Evropě, chce letos produkci zvýšit na 521 miliard. V roce 2013 by ji chtěl monopolní vývozce plynu dostat na téměř 550 miliard krychlových metrů a vyrovnat úroveň roku 2008.
Těžba ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje přední zdroj příjmů ruské státní pokladny. Rusko je významným dodavatelem ropy i plynu do České republiky.
Rusko si v těžbě ropy udržuje náskok před Saúdskou Arábii, přestože ta loni v létě produkci kvůli výpadkům dodávek z Libye dočasně zvedla k deseti milionům barelů denně. Ke konci roku ji však podle průzkumů agentury Reuters snížila zpět směrem k devíti milionům barelů denně.