Rusové a Číňani jsou blízko obří dohodě o plynu

Ekonomika
27. 9. 2010 10:34
Medveděv a Chu: Budeme spolupracovat.
Medveděv a Chu: Budeme spolupracovat.

Dohoda o cenách zemního plynu z Ruska pro Čínu zatím nebyla uzavřena, jednání pokračují. V Pekingu je na návštěvě ruský prezident Dmitrij Medveděv v Pekingu; Rusko se přitom netají tím, že chce pokrývat veškerou poptávku po zemním plynu v Číně. Dohoda o cenách je nutná, aby Rusko mohlo začít plyn do Číny vyvážet.

Obchodní dohody o dodávkách plynu z Ruska pro Čínu by se podle místopředsedy ruské vlády Igora Sečina mohly uzavřít v polovině příštího roku. Rusko zároveň doufá, že začne vyvážet plyn do Číny v roce 2015.

"Ještě jednáme, jednání budou pokračovat. Shodli jsme se teď na jiných parametrech," řekl Sečin novinářům. "Rusko je připraveno zcela pokrýt rostoucí čínskou poptávku po plynu," dodal.

Čína chce během příští dekády dvojnásobně zvýšit podíl zemního plynu ve své energetice. Chce tak snížit závislost své ekonomiky na uhlí, které je sice nejlevnějším fosilním palivem, ale životní prostředí znečišťuje nejvíce.

Rusko má nejvyšší zásoby zemního plynu na světě. Země se snaží rozložit svůj vývoz mimo Evropu, a proto staví nové plynovody a prodává plyn do ciziny ve zkapalněné formě.

Ropu by do Číny mohlo začít vyvážet v příštím roce díky novému ropovodu z východní Sibiře do Tichého oceánu. Dohoda sice není, ale na ruské straně je značný potenciál a na druhé straně výrazná spotřeba.

"Růstu poptávky po plynu v Číně prakticky nic nestojí v cestě," uvedl Sečin. "Na druhou stranu má Rusko všechen plyn, který Čína potřebuje pro svůj ekonomický rozvoj," dodal. Sečin je předsedou ruského ropného gigantu Rosněfť a dohlíží na energetiku a hutní průmysl Ruska.

Sečin dodal, že se během Medveděvovy návštěvy jednalo také o financování budoucího čínského dovozu plynu i výstavby plynovodu. "Zvažují se všechny prvky partnerství: infrastruktura, trasy, zásoby, dodávky a spolupráce ve finanční sféře," dodal místopředseda ruské vlády.

Předpokládá se, že Medveděv bude během své třídenní návštěvy Číny jednat také o další obchodní spolupráci. Rusko již v Číně buduje jaderný reaktor a chystá se zásobovat ropou rafinerii, kterou Čína staví v přístavním městě Tiencin nedaleko Pekingu, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ