Rusové stopují své bankovky přes internet

Ekonomika
3. 12. 2010 12:51
Rusové mají zvláštní zálibu: stopují své bankovky na internetu.
Rusové mají zvláštní zálibu: stopují své bankovky na internetu.

Rusové objevili nový koníček: stopování bankovek za pomoci internetu. Zjistit, co se děje s jejich rubly po opuštění peněženky, se už snaží tisíce amatérských "stopařů" na dvou specializovaných webech, které svým způsobem představují svérázný přírůstek mezi stále populárnější sociální sítě.

Na nápad sledovat další osudy svých dolarů původně přišli Američané. Ve Spojených státech je stále populární web Where's George? (podobizna prvního amerického prezidenta George Washingtona zdobí jednodolarovou bankovku). Pramen inspirace neskrývají ani ruští otcové-zakladatelé svérázného hobby.

"Vše začalo ve Spojených státech, když se mi dostala do rukou dvacetidolarová bankovka s nápisem 'zjisti můj příběh na wheresgeorge'," řekl listu The Moscow Times devětadvacetiletý Anatolij Rachmajlov.

Po návratu z USA do vlasti loni spustil ruskou obdobu amerického webu roobex.ru. "Pro zábavu" vznikla i další internetová stránka se stejným účelem, cupura.ru, jejíž ruský název "kupjura" znamená prostě bankovka. Oba servery dohromady sdružují skoro 3500 registrovaných "stopařů", kteří pilně zaznamenávají sériová čísla a nominály oběživa.

Někteří se tak vracejí do dob dětství, kdy si dělali na bankovkách značky, aby je rozpoznali v případě, že se jim zase dostanou do rukou. Jindy píle pramení i z lokálního patriotismu a řevnivosti se sousedy. O počty sledovaných bankovek zápolí obyvatelé "ruských metropolí" Moskvy a Petrohradu, anebo na Dálném východě v Chabarovsku a Komsomolsku na Amuru. Úkol se zdá být více než sisyfovský: po zemi se 142 miliony obyvateli koluje skoro šest miliard bankovek v úhrnné nominální hodnotě pěti bilionů rublů.

Nicméně stopaři si mohou připsat i pár úspěchů. Kupříkladu se jim podařilo sledovat jednu "storublovku", která překonala 2355 kilometrů cestou z Belgorodu do Uljanovska. Rekordmanem konkurenčního webu je zase bankovka o nominálu 5000 rublů, která byla pětkrát "dopadena" na 3033 kilometrů dlouhé trase mezi Batajskem u Rostova do Petrohradu.

Nepřítelem amatérských "lovců" se však jeví ústřední banka. Ta nemilosrdně stahuje z oběhu bankovky ozdobené nápisy či razítky s cílem přilákat do řad stopařů čerstvou krev, a to i přesto, že i takto označené oběživo zůstává platné a obchody a banky je musí přijímat. Podle stopařů se tak v praxi i vesměs děje, jakkoli v prvém okamžiku zůstávají pokladní v šoku.

Možná však v blízké době svůj vlastní systém stopování bankovek spustí i sama centrální banka. V tomto případě nepůjde ani tak o ukojení zvědavosti, jako o potírání padělků a zlepšení kvality bankovek.

V USA se mezitím zdánlivě pošetilá myšlenka stopování bankovek stala i předmětem seriózních vědeckých bádání. Z náhodného a nepředvídatelného pohybu statisíců bankovek se totiž dají odvodit matematické modely, které mohou pomoci v boji proti šíření smrtících infekčních nemocí.

Autor: ČTK Foto: OSN

Další čtení

Trump zase míchá s trhy. Po jeho slovech padají akcie i dolar. Zlato letí nahoru

Ekonomika
22. 4. 2025

MMF a Světová banka budou řešit Trumpova cla a obchodní dohody

Ekonomika
22. 4. 2025

Prodej chytrých hodinek v Česku loni stoupl o pět procent

Ekonomika
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ