Růst cen zaostává, inflaci brzdí hlavně ceny energií

Ekonomika
31. 8. 2016 14:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zůstalo v srpnu překvapivě na červencové úrovni 0,2 procenta. V prvním rychlém odhadu to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě v průměru předpokládali, že inflace zrychlí na 0,3 procenta. Růst cen tak nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB), podle kterého by se měla meziroční míra inflace pohybovat těsně pod dvěma procenty.

Beze změn na 0,8 procenta zůstala i takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií. Také u ní analytici očekávali zrychlení o 0,1 procentního bodu.

Inflaci dále brzdily především ceny energií. Ty se proti loňskému srpnu snížily o 5,7 procenta, v porovnání s minulým měsícem však byl jejich propad menší. Naproti tomu ceny potravin, průmyslového zboží a služeb stouply méně než v červenci, což vytváří další tlak na ECB, aby podnikla více kroků.

Ceny potravin, alkoholu a tabáku se meziročně zvýšily o 1,3 procenta. V červenci však rostly o 0,1 procentního bodu rychleji. Obdobný vývoj nastal v kategorii služeb, kde se ceny sice zvýšily o 1,1 procenta, v červenci byl však meziroční růst o 0,1 procentního bodu vyšší.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a inflaci. Mimo jiné zavedla také záporné depozitní sazby a spustila nákupy vládních dluhopisů.

Měnový výbor ECB se znovu sejde příští týden. Většina analytiků ale neočekává, že by ECB před začátkem čtvrtého čtvrtletí přikročila k dalším opatřením.

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ