Růst vývozu z Číny v srpnu zpomalil, především kvůli slabší globální poptávce. Dovoz ale nečekaně silně vzrostl, navzdory očekávání, že druhá největší ekonomika světa oslabuje. Přebytek bilance zahraničního obchodu Číny pak meziročně klesl o 19 procent na 42 miliard USD (910 miliard korun), což je nejnižší hodnota od května. Oznámil to čínský celní úřad.
Vývoz se zvýšil o 5,5 procenta na 199,2 miliardy USD. V červenci export vzrostl o 7,2 procenta. Růst vývozu byl nejpomalejší od února, nicméně podle analytiků to nemusí nutně znamenat, že globální poptávka stagnuje. Někteří čínští vývozci si stěžují na ztráty kvůli růstu kurzu jüanu. Od začátku letošního roku jüan vůči dolaru zpevnil asi o sedm procent, výrazně posiluje hlavně v posledních měsících.
Dovoz zboží a služeb vzrostl o 13,3 procenta na 157,2 miliardy USD, růst přitom zrychlil z červencových 11 procent. Nejvíce roste dovoz průmyslových komodit, neboť růst cen oceli zvyšuje poptávku čínských oceláren po kvalitní zahraniční železné rudě.
"Velmi příznivé údaje o dovozu naznačují, že domácí poptávka by mohla být odolnější, než se očekává," uvedl analytik společnosti Oxford Economics Louis Kuijs.
Politický citlivý přebytek obchodu se Spojenými státy se zvýšil o čtyři procenta na 26,2 miliardy USD. Přebytek obchodu se zeměmi Evropské unie o 14 procent klesl a činil 11,7 miliardy USD.
Vysoký dovoz naznačuje, že Čína pokračuje v silném růstu. Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že růst čínské ekonomiky letos zpomalí na 6,6 procenta z loňských 6,7 procenta. Příští rok se má hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o 6,2 procenta.