Rusů žijících v chudobě přibylo o skoro pětinu. Kvůli sankcím a ropě

Ekonomika
22. 3. 2016 20:02
Lidé podporující Rusko (ilustrační foto).
Lidé podporující Rusko (ilustrační foto).

Počet obyvatel Ruska žijících v chudobě se v loňském roce zvýšil téměř o 20 procent na 19,2 milionu. To odpovídá asi 13 procentům populace. Vyplývá to z údajů ruského statistického úřadu. Oficiální hranicí chudoby v Rusku je měsíční příjem 9662 rublů (3420 Kč).

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy.

Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Hrubý domácí produkt Ruska (HDP) se loni kvůli levné ropě a hospodářským sankcím propadl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu předpověděl, že ruská ekonomika letos klesne o procento. Zhoršil tak svou říjnovou prognózu, podle které na letošek očekával pokles HDP o 0,6 procenta. Na příští rok fond počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by mělo činit jedno procento.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Po českých silnicích už smějí jezdit auta, která umí řídit sama

Ekonomika
Aktualizováno: 1. 1. 2026 22:06

Železniční doprava pod Lamanšským průlivem by se v noci měla vrátit k normálu

Ekonomika
30. 12. 2025

V Praze od ledna zdraží vodné či jednorázové jízdenky a pokuty v MHD

Ekonomika
30. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV