<span>Saúdský princ</span> asi vloží peníze do banky Citigroup

Ekonomika
13. 1. 2008 15:48
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoSaúdský princ Valíd bin Talál zřejmě vloží další peníze do americké společnosti finančních služeb Citigroup. Princ je největším individuálním akcionářem banky a předpokládá se, že po zvýšení podílu nebude mít víc než pět procent akcií. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.

Citigroup se potýká s vážnými finančními problémy, které pramení z krize na trhu bydlení v USA. Kvůli nim už odepsala investice za několik miliard dolarů a její šéf byl nucen rezignovat. Saúdský princ vlastní akcie Citigroup od začátku 90. let a bance už jednou svou investicí z problémů pomáhal.

Podle listu The Wall Street Journal se ale chystá do Citigroup investovat i čínský finanční ústav China Development Bank, který by spolu s princem do Citigroup vložil asi dvě miliardy dolarů. Připojit by se mohli prý i další investoři. Mluvčí čínské banky ale zprávu nepotvrdil. "Neslyšel jsem, že by naše banka měla takové plány," řekl.

China Development Bank vznikla v roce 1994 a nyní se chce změnit na komerční banku. Na konci loňského roku dostala od státního investičního fondu China Investment Corporation zhruba 20 miliard dolarů. Banka už loni sdělila, že investuje asi pět miliard dolarů do americké investiční banky Morgan Stanley.

Citigroup možná získá deset miliard

Pokud budou investovat všichni, o kterých americký list napsal, mohla by Citigroup získat osm až deset miliard dolarů. Podle listu je ale možné, že ze záměrů úplně sejde. Citigroup v listopadu za 7,5 miliardy dolarů prodala asi 4,9 procenta akcií společnosti The Abu Dhabi Investment Authority, která se tak stala největším akcionářem banky.

The Wall Street Journal o záměru saúdského prince informoval v pátek pozdě večer, když už byly akciové trhy uzavřeny. Obchodovalo se ale ještě v elektronických sítích, kde kurz vzrostl zhruba o dvě procenta. V řádném obchodování akcie banky na burze v New Yorku zpevnily asi o 1,6 procenta.

Akcie amerických bank jsou nyní velmi levné, protože kvůli vysokým ztrátám se jich investoři od loňského léta zbavují. Levné akcie teď kupují hlavně investoři z Asie. Transakce ale snižují hodnotu akcií a někteří investoři se obávají i vlivu zahraničních vlastníků.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ