Saxo Bank: Koruně hrozí útok spekulantů
14.01.2009 15:22 Původní zpráva
Ropa se bude obchodovat za 25 dolarů za barel, čínská ekonomika poroste nulovým tempem, Itálie upustí od eura a Írán čeká sociální revoluce. Nejen tyto předpovědi představila na dnešní prezentaci makroekonomického výhledu pro rok 2009 dánská investiční banka Saxo Bank, jejíž každoroční předpovědi událostí na globálních trzích šokují svou konkrétností i pesimismem. Shrnuto: v tomto roce si ekonomika sáhne na své dno.
Jako hlavní hrozbu světovým ekonomikám vyzdvihla banka deflaci. Všeobecný pokles cenové hladiny totiž způsobuje odkládání spotřeby a investic, bez nichž se ekonomika z recese dostane jen těžko. Centrální bankéři tak začínají volit "nekonvenční" řešení. Bernanke (šéf americké centrální banky) bojuje s deflací a recesí snížením sazeb na nulu. Dalším krokem je nakupování státních cenných papírů a podnikových dluhů. Výzvou v nadcházejících dvou letech pak bude „uspět" při tvorbě inflace.
České ekonomice, jejíž zadluženost je relativně nízká a bankovní sektor zdravý, prý deflace nehrozí. Budeme se však částečně potýkat s desinflací (tj. poklesem tempa růstu cenové hladiny, kdy míra růstu inflace je nižší než v předchozím období). Saxo Bank predikuje silné zhodnocování koruny, a to na pouhých 22 korun za euro ve třetím čtvrtletí a 16,5 koruny za dolar na konci roku. "Krátkodobé riziko pro českou měnu by ale mohli představovat spekulující obchodníci, tak jako v loňském případě útoků na dánskou korunu," zdůraznil hlavní investiční stratég banky Christian Blaabjerg. Dodal, že co nejbližším přijetím eura by české hospodářství získalo bezpečné přístřeší v těchto krizových časech.
Nejvíc utrpí komoditní trhy v důsledku kontrakce poptávky. OPEC bude dále omezovat produkci, avšak kvůli neshodám v rámci organizace nebude omezení nabídky dostatečné. Dopady pocítí obyvatelstvo méně rozvinutých zemí, jejichž příjmy jsou na ropě naprosto závislé. Situace tak lehce vyústí v nedostatek základních potřeb, vedoucí následně k sociálním nepokojům. Ohroženými zeměmi jsou především Írán, Rusko a Venezuela.
Situaci čínské ekonomiky v roce 2009 srovnává banka s rokem 1929 ve Spojených státech. Propad americké spotřeby, která byla hlavním stimulem čínské ekonomiky, dostane Čínu nejblíže recesi. Té totiž chybí "plán B". V roce 2010 se očekává odražení americké ekonomiky ode dna, následovat ji bude i Evropa. "Rok 2009 se stane bodem obratu, protože situace se již dál zhoršit nemůže," uvádí hlavní stratég Saxo Bank David Karsbøl.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.