Německý ministr financí Wolfgang Schäuble zdůraznil obavy Německa z mezery v regulačních směrnicích Evropské unie poté, co Evropská komise dala zelenou plánu takzvané spořádané likvidace dvou krachujících regionálních bank z Benátska na náklady italských daňových poplatníků. V rozhovoru s novináři Schäuble řekl, že Evropa by měla dodržovat pravidla přijatá po zhroucení americké společnosti Lehman Brothers v roce 2008, která měla daňové poplatníky chránit.
Stávající unijní pravidla pro restrukturalizaci bank měla zajistit to, "co chtěly všechny politické skupiny: aby daňoví poplatníci už nikdy nenesli rizika bank", prohlásil Schäuble.
Itálie převede "dobrá" aktiva bankovních domů Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza na Intesa Sanpaolo, největší retailovou banku v zemi. Od obou bank se v rámci operace oddělí "špatná" aktiva, tedy nesplácené úvěry, právní rizika a náklady na restrukturalizaci. Likvidaci této části bude z velké části financovat stát. Celkové náklady operace mohou dosáhnout až 17 miliard eur (447,5 miliardy korun).
Plán, se kterým Evropská komise souhlasí, Římu umožňuje řešit bankovní krizi podle svého, a ne podle potenciálně tvrdších podmínek unie. Schäuble poukázal na fakt, že právě z tohoto postupu mají prospěch investoři a majitelé bank. "My v Evropě musíme na tuto regulační mezeru myslet," prohlásil.
Schäubleho mluvčí Friederike von Tiesenhausenová už v pondělí vyzvala Evropskou komisi, aby prosazovala pravidla, která pro případy bankrotu vyžadují omezit státní podporu na minimum.