Sebevraždy nutí <span>France Télécom</span> měnit pracovní podmínky

Ekonomika
15. 9. 2009 20:07
Zaměstnanci France Télécom mají naději na lepší pracovní podmínky.
Zaměstnanci France Télécom mají naději na lepší pracovní podmínky.

Zaměstnanci France Télécom mají naději na lepší pracovní podmínky.Francouzská telekomunikační společnost France Télécom přislíbila, že změní pracovní podmínky svých zaměstnanců. Firmu k tomu podnítil nátlak vlády po sérii 23 sebevražd zaměstnanců, kteří se v období 18 měsíců nedokázali vypořádat se ztíženými pracovními podmínkami.

Ředitel France Télécom Didier Lombard přitom nejprve obhajoval situaci tvrzením, že oproti předchozím srovnatelným obdobím bylo sebevražd vlastně málo.

Lombarda si dnes pozval ministr práce Xavier Darcos, který doporučil, aby společnost při organizaci práce brala větší ohledy na své zaměstnance, podobně jako jiné velké koncerny jako elektrárenský gigant EdF nebo automobilka Renault. Pracovníci mají právo znát dopředu svoje pracovní vyhlídky, sdělil Darcos novinářům.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda zasáhne ve France Télécom po sérii 23 sebevražd
                        Sebevraždy ve France Télécom: odbory protestují

Lombard slíbil, že France Télécom se do Vánoc promění v úplně jinou společnost. Koncem týdne začne se zástupci zaměstnanců vyjednávání o prostředcích jak snížit stres v práci "bez jakéhokoli tabu". Řešit se bude prý "rovnováha mezi soukromým a pracovním životem" zaměstnanců.

Pekelná spirála

"Je zapotřebí nové společenské smlouvy ve firmě," podotkl Lombard, podle kterého je nicméně nyní nejnaléhavější zabránit "šíření nákazy" opakujících se sebevražd a zarazit konečně "pekelnou spirálu".

Společnost proto s okamžitou platností zřídila zelenou telefonní linku, na které se mohou stresovaní zaměstnanci spojit s psychologem. Do konce října také přerušuje jakékoli přesouvání svých zaměstnanců do jiných pracovních zařazení v rámci dlouhodobé restrukturalizace. Právě náhlé změny pracovních podmínek, změna místa, která představovala i přesun o několik stovek kilometrů, vedly prý některé stresované zaměstnance k sebevraždě.

Darcos se rozhodl sejít s Lombardem poté, co v pátek dvaatřicetiletá zaměstnankyně společnosti vyskočila z okna své kanceláře. V pondělí se mohla zařadit jako 24. na seznam sebevražd další zaměstnankyně, která se předávkovala barbituráty. Ženu v bezvědomí ale včas našel kolega, který přivolal záchrannou službu.

Ředitel společnosti Lombard hájil firmu tím, že sebevražd bylo málo.Tvrdé metody managementu

Odborový svaz CGC-UNSA vidí v tomto vývoji důkaz krutého zacházení se zaměstnanci. Podle odborů jsou sebevraždy důsledkem tvrdých metod managementu firmy, která byla v roce 1998 privatizována. Zaměstnanci, zejména ti starší, kteří ve France Télécom pracovali ještě před privatizací, jsou prý ve stresu kvůli nekonečné snaze vedení firmy o co největší efektivitu. Musí řešit, zda se přizpůsobit novým podmínkám nebo zda firmu opustit. Od roku 1998 France Télécom zrušil 40 tisíc pracovních míst.

Vedení společnosti se dosud bránilo tvrzením, že počet sebevražd není ze statistického hlediska pro společnost se 100 tisíci zaměstnanci nijak neobvyklý. Jako příčinu většiny sebevražd firma uváděla osobní důvody.

Dovolenky bez odezvy

Deník Le Monde shromáždil svědectví několika zaměstnanců firmy, kteří uvádějí, že v některých úsecích panuje doslova teror. "Musíme žádat o dovolení jít na záchod. Když si dáme pauzu delší než minutu, musíme podat písemné vysvětlení. Žádosti o dovolenou zůstávají bez odezvy," napsal například jeden anonym z oddělení pro styk se zákazníky.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ