Josef Ackermann, výkonný šéf Deutsche Bank, apeloval na lídry světové ekonomiky a politiky, aby na čtvrtečním summitu G-20 vyhlásili vůli bojovat proti protekcionismu. Vyzval je rovněž, aby vyjádřili silnou podporu současnému modelu globalizovaného bankovního systému, který je podle něj jediným modelem, který v současném světě může fungovat.
„Jasné formulování a zdůraznění předností globálního finančního systému je naprosto klíčové," řekl v rozhovoru pro Financial Times Ackermann. Šéf Institutu mezinárodních financí, sdružujícího přední světové banky a finanční instituce rovněž zdůraznil, že návrat bank ke konzervativnímu systému fungování na bázi vklad-půjčka nemůže pomoci nastartovat ekonomický růst.
ČTĚTE TAKÉ: G-20 hledá recept na spasení světa. Kompromisní
„Pokud bychom nutili banky, aby se vrátily k tomuto prastarému systému fungování, brzdili bychom tím sami růst. V takovém případě by totiž bylo třeba mnohem více kapitálu, který dnes evidentně nemáme k dispozici," okomentoval svůj postoj bankéř.
Švýcarský rodák se také pustil do kritiky států a vlád, které se rozhodly pomáhat bankám rozsáhlou finanční pomocí. „Bankám by mělo být umožněno zkrachovat. Problematika morálního hazardu je velmi ožehavá a nezodpovědné banky by neměly mít jistotu, že je stát v případě problémů finančně podpoří," uvedl Ackermann.
Političtí lídři by také podle Ackermanna neměli věnovat tolik úsilí pro boj s daňovými ráji a nepřiměřenými bonusy, vyplácenými bankami vrcholným manažerům. Tato témata označil v narážce na média za „velmi emotivní a lehce prodejná."
„Nemyslím si, že by tato témata patřila ke stěžejním částem reformy, která bezesporu musí finanční systém postihnout," uzavřel bankéř s tím, že přes 90 procent lidí, kteří pracují v bankách, nejsou za současné problémy zodpovědní a tudíž není žádný důvod je jakýmkoli způsobem postihovat.
Foto: Reuters