Jižní Korea
Šéf Samsung Group byl obviněn ze zpronevěry a křivého svědectví
07.04.2017 20:33
Dědic skupiny Samsung Group I Če-jong byl před soudem obviněn ze zpronevěry, úplatkářství, křivého svědectví a dalších činů. Podle žalobců sehrál klíčovou roli v korupčním skandálu, který vedl k sesazení bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Šéf největší jihokorejské korporace obvinění popírá.
Prokurátor Pak Jong-so v úvodní řeči konstatoval, že případ I Če-jonga je "typickým příkladem hluboce zakořeněného a nezdravého propojení politiky a obchodu". Prokuratura tvrdí, že poskytl důvěrnici bývalé prezidentky Čche Son-sil 43 miliard wonů (950 milionů korun) výměnou za politické úsluhy.
Žaloba se zaměřila na údajnou motivaci dědice skupiny Samsung - má za to, že I Če-jong chtěl, aby mu vláda usnadnila převzetí vedení konglomerátu od otce. I Če-jong v čele průmyslového konsorcia fakticky stanul v roce 2014 poté, co jeho otce postihl infarkt.
Vnuk zakladatele Samsungu byl předveden v poutech. Veškerá obvinění z úplatkářství odmítl. Tvrdil, že Samsung byl k předání finančních prostředků donucen. V souvislosti se skandálem byli před soud předvedeni také další čtyři manažeři Samsungu. I ti obvinění odmítají.
Bývalá jihokorejská prezidentka byla zadržena minulý týden, je ve vazbě, ale nebyla ještě formálně obviněna. Důvodem odvolání prezidentky z funkce je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.
Podle asijského korespondenta BBC vzbuzují nadcházející květnové prezidentské volby naděje, že nová hlava státu bude usilovat o reformu největších průmyslových konglomerátů, známých jako čeboly. Otázkou ale je, do jaké míry jsou takové reformy realistické v zemi, kde deset největších čebolů vlastní více než čtvrtinu veškerého obchodního majetku. Jen samotný Samsung utváří pětinu jihokorejského HDP.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.