Britové dnes v referendu rozhodují, zda zůstanou členy Evropské unie. Podle mnohých odborníků bude pro výsledek referenda klíčový postoj zhruba desetiny voličů, kteří byli do poslední chvíle nerozhodnuti. Průzkumy totiž předpovídaly stejný výsledky PRO i PROTI odchodu z EU.
On-line deník TÝDEN.CZ se na rozhodování Britů zeptal předních českých ekonomů. Co by znamenalo a přineslo vystoupení Velké Británie z EU?
Eva Zamrazilová: Brexit je v zájmu Británie, ale nikoli v zájmu ČR
Z čistě ekonomického pohledu je téměř jisté, že pro Velkou Británii by v krátkém období dvou až tří let počáteční náklady brexitu převýšily přínosy. Z dlouhodobého pohledu se domnívám, že se Velká Británie ve světě neztratí. Posílení orientace na Commonwealth, který dnes na základě dobrovolné spolupráce sdružuje více než padesát zemí s více než dvěma miliardami obyvatel s lepší demografickou strukturou, než má Evropa, jistě otevírá značný potenciál pro britské zboží i finanční služby. Vystavení konkurenci zemí s nízkými pracovními náklady může navíc v delším pohledu znamenat impulz pro zefektivnění a inovace.
Velké nejistotě by po exitu čelil zbytek Evropy a mnoho zemí by Spojené království v EU postrádalo více, než bude UK postrádat Evropskou unii. Těžiště EU by se bez Spojeného království evidentně posunulo. Britský odchod z EU by postrádaly nejvíce členské země EU neplatící eurem a země, které chtějí méně regulační zátěže. Lze se obávat toho, že odchod Velké Británie by vedl k další centralizaci a přenosu pravomocí na nadnárodní úroveň místo toho, aby bylo britské referendum vnímáno jako silný signál k sebereflexi úředníků o způsobu, jakým jsou nadnárodní rozhodnutí přijímána a prosazována. Tedy shrňme, že brexit je v zájmu Velké Británie, ale nikoli v zájmu ČR.
Doc. Eva Zamrazilová je hlavní ekonomkou České bankovní asociace a bývalou členkou bankovní rady ČNB.
Miroslav Ševčík: Brexit pro individuální svobodu, volný pohyb zboží, služeb, kapitálu
Na tuto otázku odpovědí voliči ve Velké Británii. Mají po dlouhé době ve svých rukou možnost vyjádřit se k dalšímu směřování integračního uskupení EU. Je to jedinečná šance dát najevo, že nejméně poslední dvě dekády Evropská unie a její instituce slouží povětšinou jen zájmům eurokracie, eurobyrokracie a různých lobbistických skupin.
EU je v hluboké krizi, která je nejzávažnější od doby vzniku tohoto integračního uskupení. Případným vystoupením Velké Británie nemůže dojít a nedojde ani ke zhroucení ekonomiky Velké Británie, ani ke zhroucení ekonomik jiných zemí EU. Občané Velké Británie však mají historickou možnost probudit eurokraty a mohou se tak pokusit poukázat na mnohdy nesmyslnou politiku v jejich podání a mohou je přivést k rozumu a prosazování zájmů ne úzkých skupin lidí, ale k tomu, aby jejich rozhodnutí byla v zájmu většiny občanů zemí EU. Zastánci brexitu ve Velké Británii bojují i za občany z jiných zemí EU, kteří upřednostňují individuální svobodu, volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a lidí před regulacemi, zbytečnými směrnicemi a šmírováním. Brexit for freedom.
Doc. Miroslav Ševčík je děkanem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.
Markéta Šichtařová: Stojíme na prahu velké reformy
Ať už hlasování dopadne tak nebo tak, gratuluji především nám - Česku. Dopady brexitu či nebrexitu na Británii navzdory všem (zfalšovaným či z prstu vycucaným) analýzám zdaleka nejsou jasné: víme, že v případě brexitu některá odvětví průmyslu trochu ztratí, protože některé kontinentální podniky stáhnou část své výroby na území Británie, že londýnské finanční City naopak získá, protože se zbaví kontinentální regulace, že část britského exportu bude podpořena, protože Britové budou bez okovů EU schopni uzavřít bezcelní obchod i se zeměmi, se kterými dnes nemohou (Nový Zéland, Izrael apod.). Ale ekonomicky vyčíslit všechny tyhle efekty, to je fantazie.
Proto jsem PŘEDEVŠÍM zastáncem toho, že se o brexitu vůbec HLASUJE. Tím se totiž odstartoval proces, který EU donutí k jisté sebereflexi, a to je to podstatné. A EU tak pochopí, že pokud nebude lidem víc naslouchat, pokud bude dál ničit to, co bylo na integraci kdy dobré, tedy svobodný trh, spojení zemí, zrušení hranic, pak EU skončí. EU s vysokou pravděpodobností stojí na prahu velké reformy. A ta pro nás bude ekonomicky dobrá v každém případě.
Markéta Šichtařová je ředitelkou společnosti Next Finance.
Petr Musil: Vystoupení z EU znamená komplikace pro miliony lidí
Jestliže Velká Británie zvolí "leave", ztratí Evropská unie druhou nejsilnější ekonomiku Evropy. Kromě toho se zkomplikuje život milionům lidí.
David Cameron si pohrál s ohněm, když před posledními parlamentními volbami Britům slíbil vypsat referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Vzhledem k rozpolcenosti konzervativců zřejmě neměl na výběr, ale zda domyslel důsledky, které případné "leave" bude mít, není jisté. Předně je třeba říci, že samotný proces vystoupení by trval nejméně dva roky, jak říká článek 50 Smlouvy o Evropské unii. Tento čas by měla Velká Británie na domluvení podmínek, za kterých z EU vystoupí. Dohoda o vystoupení by ošetřovala i budoucí vztah Británie k EU. Je velmi pravděpodobné, že podmínky by mělo Spojené království horší, než které má nyní uvnitř Evropské unie. Nejistý je zejména bezbariérový přístup na jednotný evropský trh a postavení Britů, kteří dnes žijí v jiných členských státech EU. Případný brexit samozřejmě zkomplikuje život milionům lidí, kteří žijí a pracují v Británii. Už jen kvůli nutnosti obstarat si pracovní povolení. Brexit bychom pocítili také my. Za loňský rok činila obchodní výměna mezi Českem a Británií 280 miliard korun.
Petr Musil je redaktorem ekonomicko-politického časopisu FAKTOR S.