Skotsko je po Londýnu nejžádanějším místem pro investice v Británii

Ekonomika
24. 5. 2017 07:58
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Skotsko získalo v loňském roce rekordní počet zahraničních investic a po Londýnu bylo opět nejoblíbenější destinací zahraničních investorů v Británii. Nicméně přírůstek investic podstatně zaostal za rokem 2015. Vyplývá to z šetření společnosti EY.

Počet přímých zahraničních investic do Skotska se loni zvýšil na 122 ze 119 v předcházejícím roce. Jeho podíl na zahraničních investicích Británie však poklesl z 11,2 na 10,7 procenta. Přírůstek přímých zahraničních investic do Skotska loni činil 2,5 procenta, zatímco o rok dříve to bylo 51 procent. Za celou Británii pak tento údaj byl sedm procent. Jak ale podotkl analytik EY Mark Harvey, v roce 2015 byly zahraniční investice ve Skotsku mimořádné díky pořádání golfové soutěže mužských týmů Ryder Cup a Her Commonwealthu.

Na žebříčku společnosti EY, který hodnotí atraktivitu pro zahraniční investory, skončilo loni Skotsko za Londýnem na druhém místě už pátým rokem. V TOP 10 se umístila tři skotská města: Glasgow (5), Edinburgh (6) a Aberdeen (7).

Skotský ministr hospodářství uvedl, že více než jeden z 50 evropských investičních projektů je realizován právě ve Skotsku.

Autor: ČTK , BBCFoto: , Andrew Milligan

Další čtení

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Český státní dluh v pololetí vzrostl o 139 miliard. Teď je na 3,5 bilionu

Ekonomika
18. 7. 2025

Obchod mezi Čínou a Severní Koreou v pololetí vzrostl o 30 procent

Ekonomika
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ