Slovensko vypoví smlouvu o provozu Gabčíkova

Ekonomika
20. 2. 2007 11:10
Ilustrační foto: Gabčíkovo
Ilustrační foto: Gabčíkovo

Ilustrační foto: GabčíkovoSlovensko chce do 10. března vypovědět smlouvu o provozu vodního díla Gabčíkovo mezi státní Vodohospodářskou výstavbou a Slovenskými elektrárnami (SE). Vláda chce přinutit většinového akcionáře SE, italský Enel, aby Gabčíkovo vrátil státu. Smlouvu má napadnout Vodohospodářská výstavba, která ji s Enelem podepsala. Uvedl to v rozhovoru pro slovenské Hospodářské noviny státní tajemník ministerstva životního prostředí Dušan Muňko.

"Vodohospodářská výstavba může požádat ministerstvo životního prostředí, které ji řídí, aby ji pověřilo vypovězením smlouvy," prohlásil Muňko, Tvrdí, že smlouva je pro stát nevýhodná, od začátku neplatná a v rozporu s dobrými mravy.

"Předpokládám, že bude podaných několik žalob, na základě kterých by mohl stát získat elektrárnu zpět," dodal. Žaloby musí pode něj podat organizace, které mají nějaký právní vztah k vodnímu dílu. Jednou z nich je Vodohospodářská výstavba.

Odstoupení od smlouvy by mohlo přijít stát až na šest miliard 

Státní tajemník uvedl, že pokud by Slovensko neuspělo u soudu, odstoupení od smlouvy by zemi stálo asi šest miliard slovenských korun (4,9 miliardy Kč). "Pro Slovensko bychom však zachránili mnohem více. Tato suma totiž představuje sumu, kterou při současných cenách získají Slovenské elektrárny z gabčíkovského zdroje za tři roky," prohlásil.

Smlouvu o provozu podepsala Vodohospodářská výstavba s SE loni 10. března. Žaloby je podle Muňky potřeba podat do jednoho roku od tohoto termínu.

Pronájem vodní elektrárny italskému koncernu Enel, který koupil 66procentní podíl v největší slovenské elektrárenské společnosti SE, označil za nevýhodný i premiér Robert Fico. Slovensko podle něj v současnosti ztrácí při provozu Gabčíkova 1,5 až dvě miliardy korun. Smlouvu, kterou uzavřela vláda Mikuláše Dzurindy, navíc označil za neplatnou. Fico ještě v lednu oznámil, že stát má zájem znovu ovládnout vodní elektrárnu, kterou SE podle něj řídí ztrátově.

Slovensko by kvůli prodeji čekala žaloba

Smlouva o provozu je podle Muňky také v rozporu s mezistátní dohodou o výstavbě vodního díla uzavřenou s Maďarskem v roce 1977. Vodní elektrárna Gabčíkovo je totiž společným vlastnictvím Slovenska a Maďarska. "Proto se nemůže pronajmout majetek, který nám zcela nepatří. Bývalá vláda tak vystavila Slovensko hrozbě případné žaloby z maďarské strany," řekl tisku Muňko.

Při přípravě smlouvy o provozu vodní elektrárny vláda také obešla zákon o veřejných zakázkách. "Žádné výběrové řízení totiž nebylo a elektrárnu dostal předem vybraný zájemce - Slovenské elektrárny," vysvětlil Muňko.

Podle některých odborníků nelze vyloučit sankce v případě zrušení pronájmu vodního díla Gabčíkovo italské společnosti Enel. Ty by údajně mohly dosáhnout 50 miliard Sk.

Foto: Jan Šilpoch

Autor: ČTK

Další čtení

Apple a Meta porušily práva zákazníků. Evropa jim dala miliardové pokuty

Ekonomika
23. 4. 2025
Elon Musk

Tesla míří do pekel, klesají zisky. Musk proto utlumí práci pro Trumpa

Ekonomika
23. 4. 2025

Švýcarský výrobce léků Roche v USA investuje miliardy. Jde naproti Trumpovi?

Ekonomika
Aktualizováno: 23. 4. 2025 01:55

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ