Slovenský úřad uložil vysokou pokutu za kartel při prodeji mléka

Ekonomika
7. 7. 2016 21:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) uložil devíti podnikatelům pokutu v celkové výši téměř deset milionů eur (270 milionů korun) za to, že podle něj uzavřely dohody o cenách mléka a dalších výrobků. Jeho rozhodnutí zatím není pravomocné.

Mezi potrestanými firmami jsou podle PMÚ podniky z oblasti maloobchodního prodeje a dodávek mléka, másla a smetany. Jedna z firem přistoupila v rámci řízení k urovnání, tedy přiznala nekalé jednání, pokuta ji proto byla snížena o polovinu. Bližší informace o potrestaných společnostech PMÚ neuvedl.

"Nejrozsáhlejší a nejdůležitější byla analýza zajištěné e-mailové komunikace. E-maily prokazovaly existenci dohod mezi dodavatelem a odběrateli. Klíčovou v tomto případu byla komunikace, která zahrnovala nastavení pultové ceny výrobků na celém trhu," uvedl antimonopolní úřad.

Vyšetřování případu úřad zahájil předloni, kdy provedl razie u několika podnikatelů v souvislosti s podezřením na uzavírání nezákonných dohod o cenách zmiňovaného zboží. Podle úřadu motivací takového jednání je dosažení vyšších zisků v neprospěch spotřebitelů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , KEYSTONE/GAETAN BALLY

Další čtení

ilustrační obrázek

Válka v Íránu žene českou inflaci vzhůru. Analytici varují před dalším zdražováním

Ekonomika
13. 5. 2026

Inflace v USA v dubnu vystoupila na 3,8 procenta, nejvýše za téměř tři roky

Ekonomika
12. 5. 2026
ilustrační obrázek

Sezonní práce táhnou nezaměstnanost dolů, Karviná a Most stále trápí vysoká čísla

Ekonomika
12. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ