<span>Smutný osud</span> dravců z Wall Street

Ekonomika
18. 8. 2008 18:26
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPo odstartování globální kreditní krize se pracovní trh v Severní Americe scvrkl o 76670 pracovních míst, uvádí agentura Bloomberg. Profesionálové z Wall Street se tak od abstraktního světa akciemi krytých dluhopisů či hypoték přesouvají do tvrdé reality - pečou cukroví, pracují v kadeřnickém salónu nebo si pořizují vlastní obchody a farmy. Vydělávají přitom jen zlomek peněz.

Jessica Walter (27), absolventka Harvardu, přišla o místo viceprezidentky úvěrové strategie v Bear Stearns. Byla jedním z osmi tisíc zaměstnanců, kteří po převzetí Bear Stearns investiční bankou JP Morgan Chase přišli o místo. Dnes má firmu Cupcake Kids, organizuje narozeninové party a hodiny vaření pro děti.

Jeff Salmon dříve investoval do cenných papírů v Bank of New York Mellon, teď dělá účetního v kadeřnickém salónu.

„Bankéři se sami pouštějí do podnikání, přesouvají se z New Yorku na západ USA, stěhují se do Evropy, do Ruska i do Dubaje. Kupují obchůdky nebo ranče," říká Jeanne Branthover, výkonná ředitelka Boyden Global Executive Search. Jedním z mála možných útočišť v oboru zůstaly hedgové fondy a malé banky, ale zde se neuchytí všichni.

Očekává se, že zhruba do roka přijde o práci ve finančním sektoru jen v New Yorku dalších víc než třicet tisíc lidí. Nevyplácí se pracovat zejména v oddělení pohledávek, polovinu lidí zde podle analytiků čeká vyhazov nebo přinejmenším nulový bonus. V oblasti strukturovaných financí, dluhopisů krytých pohledávkami (CDO) a hypoték také nastaly krušné časy, které podle některých budou trvat pět až deset let.

Bývalí obchodníci a obchodní zástupci zkoušejí všechno možné od práce v baru po prodej nemovitostí, aby měli z čeho uhradit pojištění a školné pro své rodiny. Jestliže průměrný plat zaměstnance z Wall Street činil bezmála 400 tisíc dolarů v roce 2007, průměr mimo obor cenných papírů činil jen 62 tisíc. „Znám pár chlapů, zejména bývalých bankovních obchodníků, co se dali na hazard, třeba pokr, aby splatili účty," říká Michael Maloney, personální agent specializující se na finanční profesionály.

Na ulicích New Yorku tak jsou podle Bloombergu k vidění i takoví zoufalci, jako například bývalý investiční bankéř s cedulkou na krku „absolvent MIT s bohatou praxí hledá práci."

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ