Snížení ratingu hrozí v nadcházejících měsících i Velké Británii a některým zemím eurozóny. Myslí si to uznávaný americký investor Jim Rogers, který tak reagoval na zprávu o snížení ratingu Spojených států, k němuž sáhla agentura Standard & Poor's. Amerika měla podle něj o nejvyšší rating přijít už dávno. Rogers si vydobyl uznání především jako investor na komoditních trzích.
Vyspělé evropské země se podle Rogerse dočkají snížení ratingu především v důsledku dalšího zhoršení dluhové krize. Politici podle něj začnou volat po dalším uvolnění měnové politiky, aby podpořili hospodářský růst. Úrokové sazby jsou ale nízko, takže nezbude než opět sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování měnové politiky.
Rogers také řekl, že Standard & Poor's dlouho váhala se snížením ratingu Spojených států. Washington si podle něj nezaslouží ani rating AA plus, který mu agentura teď přiznává.
Anketa:
Jaký bude pod vlivem amerických událostí vývoj evropské a české ekonomiky?
Spojené státy prý dluhy jen těžko splatí. "Můžou je pořád obnovovat a dál hrát divadlo. Amerika už ale zkrachovala," řekl.
Rogers dál počítá s růstem cen komodit, neboť věří, že investoři se opět vrátí k reálným aktivům. Těm prý dají přednost právě ze strachu z dalšího kvantitativního uvolňování, což je jinými slovy tištění nekrytých peněz. S ním zpravidla později přichází vysoká inflace. Kvantitativní uvolňování Rogers očekává na obou stranách Atlantiku, tedy jak od americké centrální banky (Fed), tak od centrálních bank v Evropě.
Evropští investoři ztrácejí náladu
Dění v USA i eurozóně se již odráží i v očekávání investorů. Jejich nálada v eurozóně se v srpnu dostala na nejhorší úroveň od září 2009. Vyplývá to z průzkumu skupiny Sentix. Investoři se obávají, že světoví politici nemají dostatek nástrojů k tomu, aby mohli účinně reagovat na prohlubující se ekonomickou krizi.
Skupina Sentix dnes oznámila, že její index nálady investorů v eurozóně se v srpnu propadl na minus 13,5 bodu z červencových plus 5,3 bodu. Index tak zaznamenal nejvýraznější pád ve své historii. Analytici očekávali mnohem mírnější pokles na plus 1,9 bodu, napsala agentura Reuters.
"Kombinace dluhových problémů v eurozóně, bezmocnosti politiků při jejich řešení a sporů v USA ohledně zvýšení limitu dluhu investory silně znepokojila," uvedla skupina Sentix. Dodala, že tyto problémy spolu se snížením ratingu USA a výkyvy na finančních trzích posilují dojem, že vyhlídky světové ekonomiky se zhoršují.
Akciové trhy v západní Evropě dnes neudržely dopolední růst a začaly opět výrazně klesat. Zisky přitom neudržela ani burza v Itálii, která během dne vykazovala nárůst až o pět procent. Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků zavést taková opatření, která by krizi kolem státních dluhů dostala pod kontrolu.