Souboj Titánů: Airbus sráží Boeing <span>na kolena</span>

Ekonomika
28. 6. 2009 09:00
Montáž boeingů v americkém Everettu.
Montáž boeingů v americkém Everettu.

Montáž airbusu v čínské továrně evropské firmy.Kdo získá více zakázek, vyhrává. Jednoduché pravidlo a stejně snadné počty. Evropský Airbus na nedávno skončeném pařížském aerosalonu srazil konkurenční americký Boeing na kolena.

Zatímco manažerům konsorcia EADS, která vyrábí dopravní letouny Airbus, se podařilo na pařížském leteckém a vesmírném veletrhu uzavřít kontrakty v hodnotě 12,9 miliardy dolarů, americká konkurence z Boeingu přidala do pokladny mizivých 153 milionů. Během tří dnů prodala pouze dva letouny leasingové společnosti MC Aviation Partners.

ČTĚTE VÍCE: Boeing a Airbus přijdou až o polovinu zakázek

Asie miluje Airbus

Pařížský veletrh tak ukázal, že přestože letecká doprava zažívá krizi, výrobcům civilních letounů se otevírají stále nové možnosti. Mezi koupěchtivé se tentokrát zařadili hlavně nízkonákladové letecké společnosti, z nichž většina pochází z Asie. Deset airbusů si objednaly aerolinie Air Asia, dvakrát tolik společnost Qatar Airways a více než padesátku menších letadel A320 hodlá do své flotily zařadit maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air, která působí rovněž na pražském letišti.

Airbus bojuje s Boeingem o dvě lukrativní zakázky týkající se dodávky 150 letounů pro United Airlines v hodnotě deset miliard dolarů a 179 tankovacích letounů pro americké ministerstvo obrany, za které Pentagon hodlá zaplatit 35 miliard dolarů.

ČTĚTE VÍCE: Francie chce podpořit Airbus prostřednictvím bank

Právě množství zakázek momentálně dělá z Airbusu jedničku mezi prodejci civilních letadel. Na rozdíl od Boeingu, kterému klesl v květnu počet objednávek meziročně o sedmdesát procent, zaznamenal Airbus pouze šestiprocentní propad. Úsměv na tváři jeho prezidenta Toma Enderse je tak na místě. "Přizpůsobujeme se globálním potřebám a poprvé začneme vyrábět letadla i mimo Evropu," uvedl k dalším plánům společnosti s dodatkem, že nové výrobní linky už rostou v Číně a brzy se možná také objeví ve Spojených státech. Záleží to na výsledku už potřetí opakovaného tendru na výměnu tankovacích letounů, který americký ministr obrany Robert Gates odstartuje v nejbližších týdnech.

Montáž boeingů v americkém Everettu.Do třetice všeho dobrého

O tom, zda v miliardovém tendru uspěje "momentálně úspěšnější" Airbus nebo "američtější" Boeing, bude jasné na jaře roku 2010. Americký Boeing potýkající se s vleklými problémy už šest let, tak dostává další, možná poslední šanci. Při prvním tendru v roce 2003 vyšlo najevo, že úřednice vojenského letectva Darleen Druynová přijala pracovní nabídku od Boeingu a po usvědčení ze střetu zájmů skončila za mřížemi. Tendr byl poprvé zrušen a na americkou leteckou chloubu se valila další špína.

V médiích se spekulovalo o tom, že Boeing se protiprávně dostal k tajným dokumentům koncernu Lockheed Martin a výsledkem bylo rozhodnutí ministerstva obrany vyloučit Boeing ze všech výběrových řízení na zakázky Pentagonu na dobu dvaceti měsíců. A když už to vypadalo, že se vše vrací k normálu, prohrál loni v únoru Boeing tendr na tankovací letouny podruhé.

Z úspěchu se však evropská EADS s americkým spojencem Northrop Grumman neradovala dlouho. Na nátlak Boeingu kontrolní úřad rozhodl, že nebýt chyb při hodnocení nabídek mohla zakázku získat americká firma. A mezi nejdůležitější faktory třetího tendru už nebudou patřit pouze technické parametry letounů, objem tankovacích nádrží nebo konečná cena, ale také počet pracovních míst, které bude schopna vítězná firma ve Spojených státech vytvořit.

Představitelé konsorcia EADS a Northrop Grumman se ale budoucnosti neobávají. "Nejsme větší cizinci než Boeing. Bude to soutěž mezi dvěma mezinárodními týmy," uvedl prezident firmy Northrop Grumman Ron Sugar. Obě firmy totiž hodlají letouny montovat ve Spojených státech, ale některé ze součástek musejí dovážet ze zahraničí. "Nehodláme dovážet letadla z Evropy do Spojených států, takže se uvidí, kdo vytvoří více pracovních míst," dodal Louis Gallois, šéf konsorcia EADS.

Foto: Reuters

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ