Soud povolil prodej Chrysleru skupině vedené Fiatem
10.06.2009 10:55
Nejvyšší soud v noci na dnešek povolil prodej problémové automobilky Chrysler LLC skupině vedené italskou automobilkou Fiat. Rozhodnutí soudu je vítězstvím pro Chrysler, který je nyní v režimu bankrotové ochrany, a vládu prezidenta Baracka Obamy. Podle osob blízký situaci by automobilka měla dokončit dohodu ještě dnes.
Soud odmítl požadavek penzijních fondů států Indiana a dalších odpůrců prodeje na zablokování dohody. Chrysler požádal o ochranu před věřiteli 30. dubna a prodej je pro něj jedinou možností k odvrácení likvidace.
Podle soudu odpůrci prodeje nepředložili důkazy, které by byly důvodem k odložení prodeje. Penzijní fondy tvrdily, že podmínky prodeje automobilky zvýhodňují nezajištěné věřitele na úkor zajištěných. K zajištěným věřitelům patří rovněž uvedené fondy, ty však vlastní pouze zlomek dluhopisů Chrysleru. Podle nich také ministerstvo financí překročilo své pravomoce, protože používá peníze ze záchranného fondu na pomoc Chrysleru, přestože Kongres zamýšlel použít peníze jen na pomoc bankám.
Vláda i Chrysler naléhaly na soud, aby umožnil prodej. Případné zrušení dohody by podle nich znamenalo likvidaci automobilky a zrušení více než 38 tisíc pracovních míst. Chrysler navíc uváděl, že nyní ztrácí 100 milionů dolarů denně.
Prodej majetku Chrysleru skupině vedené Fiatem za dvě miliardy dolarů schválil bankrotový soud již 1. června. Většinu v nové automobilce, 68 procent, bude vlastnit fond zdravotní péče napojený na odborový svaz United Auto Workers. Fiatu bude patřit 20 procent a americké a kanadské vládě zbývajících 12 procent akcií. Aktiva, která nebyla předmětem prodeje, jsou určena k likvidaci a výnos z jejich prodeje bude použit na uspokojení pohledávek věřitelů.
Bankrotový soud v noci na dnešek také schválil plán Chrysleru ukončit spolupráci se 789 prodejci. Více než 25 obhájců zastupujících obchodníky z celé země se snažilo přesvědčit soud, že ukončení franšízových smluv Chryslerem nebude pro automobilku znamenat výrazný zisk. Chrysler naopak tvrdil, že ukončení dohod je důležitou součástí plánu restrukturalizace, který má pomoci automobilce rychle opustit režim bankrotové ochrany.
Případ Chrysleru je úzce sledován, protože se očekává, že stejně se bude postupovat v případě bankrotu větší automobilky General Motors. Ta požádala ochranu před věřiteli na počátku tohoto měsíce, napsaly agentury AP a Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Restrukturalizace General Motors: cesta k prosperitě?
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.