Starbucks nesplnil slib. Aktivisté chtějí ekologické kelímky

Ekonomika
21. 3. 2018 14:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Téměř 900 tisíc lidí už podepsalo petici, prostřednictvím které se snaží aktivisté vyburcovat společnost Starbucks k dodržení slibu o zavedení ekologických kelímků na kávu. Americký gigant se v roce 2008 zavázal, že ze čtvrtiny budou všechny kelímky do roku 2015 recyklovatelné. Svůj slib ale doposud nesplnil. Informaci uvedl server independent.co.uk.

Vzhledem k rostoucímu tlaku ze strany veřejnosti protestovali aktivisté na veletrhu společnosti Starbucks v americkém Seattlu. Navíc téměř 15 tisíc lidí kontaktovalo přímo generálního ředitele společnosti Kevina Johnsona, aby splnil slib a zavedl v kavárnách prodej nápojů v recyklovatelných kelímcích.

"Každoročně ve Velké Británii vyhodíme dvě a půl miliardy kávových kelímků na jedno použití. Je to velká zátěž pro životní prostředí a daňové poplatníky," říká Sondhya Guptaová, vedoucí kampaně společnosti SumOfUs, která zároveň spolupracuje s americkou organizací pro ochranu životního prostředí Stand.earth.

Americký gigant navíc v roce 2008 veřejně prohlásil, že budou jejich kávové kelímky do roku 2015 z jedné čtvrtiny recyklovatelné. "Veřejnost už doslova volá po kelímcích, které budou méně zatěžovat planetu. Starbucks by měl dodržet všechny své závazky a přestat profitovat ze znečištění životního prostředí," říká Guptaová. Kampaň "Cut the Cup" podpořila většina britské veřejnosti a zároveň souhlasí se zavedením extra poplatku za jednorázové kelímky.

"Naši zákazníci s vlastní nádobou dostávají slevu 25 procent, když ale požadují právě papírový kelímek, čeká je naopak poplatek ve výši pěti procent. Věříme, že taková opatření změní chování našich zákazníků. Zároveň v současné době spolupracujeme s průmyslem na zpracování plastů a papíru a hledáme vhodné řešení," uvádí mluvčí společnosti Starbucks ve svém prohlášení.

Navzdory tlaku ze strany poslanců, veřejnosti a organizací zamítli nedávno ministři ve Velké Británii návrh na zavedení zmíněných poplatků ve výši 25 procent za papírové kelímky. Namísto toho doporučují kavárnám, aby svým zákazníkům poskytovali slevu, když si přinesou vlastní nádobu.

Autor: -jan- Foto: ČTK , Nick Ansell

Další čtení

ilustrační foto

Roboti nás už nahrazují všude. Jsou neúnavní a levní, firmám se vyplatí

Ekonomika
16. 9. 2025

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

PPF získá další pražský hotel. Za 1,8 miliardy korun kupuje dejvický Diplomat

Ekonomika
Aktualizováno: 16. 9. 2025 09:58

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ