Suezský průplav: naděje egyptské ekonomiky ztrácí
08.06.2009 14:19
Za cestování po Suezském průplavu vybral Egypt v květnu o 342,4 milionu dolarů méně než před rokem. Příjmy klesly o 29 procent.
Poplatky za dopravu představují jeden z hlavních zdrojů deviz země. "Spolu s turismem a poplatky, které do země posílají Egypťané pracující v cizině, patří kanál k hlavním zdrojům tvrdé měny," řekl Mohamed Mahmoud Youssef, děkan jedné z egyptských univerzit pro agenturu Inter Press Service. Souhlasí s ním i guvernér egyptské centrální banky, podle kterého je kanál nadějí pro ekonomiku země.
"V průběhu roku 2009 očekáváme další propady, jak velké budou, však zatím nemůžeme předpovědět," řekl Tarek Hussain, mluvčí státní společnosti Suezského průplavu. Podle vládních úředníků neklesnou příjmy více než o 3,5 procenta. Jeden z poslanců však naznačil, že by ztráta mohla činit až dvacet procent.
ČTĚTE TAKÉ: Piráti ohrožují příjmy Egypta ze Suezského průplavu
V posledních měsících ohrozili dopravu po průplavu především piráti, kteří útočí na mezinárodní lodě v somálských vodách a jejich okolí. Od začátku roku zde ozbrojenci napadli více než stovku lodí a více než třicet jich unesli. Řada společností se proto rozhodla posílat své lodě směřující z Evropy do Asie raději jižní cestou, tedy kolem mysu Dobré naděje. Tato cesta trvá téměř o dvacet dní déle.
Podle Youseffa má však pirátství na ztráty průplavu minimální vliv. "K podobným omezením dochází během každé války v zátoce. Dopad na kanál je přitom pokaždé nepatrný," tvrdí.
Význam průplavu klesá také proto, že je příliš úzký a mělký pro moderní supertankery. Kromě toho se na národní dopravě jako na většině odvětví podepsala ekonomická krize. Nyní průplavem projde asi osm procent globálního námořního obchodu ročně, zatímco v 60. letech minulého století to bylo patnáct procent.
Foto: wikipedia.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.