Své agenty platíme štědře, přiznal výrobce gripenů

Ekonomika
2. 5. 2007 09:21
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoMožnost vyplácení vysokých provizí při prodeji svých stíhaček do zahraničí přiznal švédský koncern SAAB, který vyrábí stíhací letouny Jas-39 Gripen. V pořadu Uppdrag granskning (Úkol: prověřit), vysílaném v úterý večer ve veřejnoprávní Švédské televizi (SvT), nejvyšší šéfové společnosti připustili, že provize vyplácené takzvaným agentům mohou při jednotlivých kontraktech dosahovat řádu až miliard korun.

V rámci stejného cyklu investigativních pořadů reportéři SvT v únoru letošního roku naznačili možnost rozsáhlé korupce spojené s prodejem gripenů do České republiky. Oficiální představitelé koncernu SAAB však tehdy tvrdili, že provize agentům, kteří v cílových zemích ovlivňují politiky a další činitele ke kladným postojům vůči nabízeným produktům a pravděpodobně řadu z nich také vysoce korumpují, dosahují jen "několika málo milionů". Nyní však generální ředitel SAAB Ake Svensson přiznal, že provize mohou dosahovat výše stamilionů švédských, a tedy miliard českých korun.

Předseda představenstva společnosti Marcus Wallenberg navíc v rozhovoru pro SvT uvedl, že provize ve výši tří miliard Kč "může být velmi opodstatněná" v relaci k tomu, jakou práci agenti odvedli při sjednání kontraktu. SAAB také opravil své dřívější tvrzení, že má dobrý přehled o způsobech, jakým agenti s provizemi nakládají. Zatímco informační ředitelka koncernu SAAB Helena Staalnertová nejprve uvedla, že agenti dávají společnosti podrobné zprávy, jak s provizemi naložili, její nynější verzí je, že SAAB nemá o tom, co se s penězi pod kontrolou agentů děje, přehled vůbec žádný.

Dva díly pořadu Uppdrag granskning zavdaly v únoru letošního roku podnět pro vyšetřování možné korupce při pronájmu gripenů armádě České republiky. O úplatcích hovořil před skrytou kamerou SvT i bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan.

V květnu mají o tomto problému společně jednat státní zástupci několika zemí, kteří chtějí projednat a vzájemně sladit další vyšetřování. Jsou to státní zástupci ze Švédska, Česka, Velké Británie a Rakouska. Svůj postup budou koordinovat v rámci organizace Eurojust - unijní instituce pro mezinárodní koordinaci orgánů činných v trestním řízení. Posoudí společné stopy z mnoha dokumentů, závěry se očekávají během několika měsíců.

Česká vláda chtěla původně koupit 24 gripenů, ale od tohoto záměru ustoupila po povodních v srpnu 2002. V prosinci 2003 se rozhodla pro pronájem 14 švédských stíhaček na deset let s možností jejich pozdějšího odkoupení se slevou.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
11. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ