Své agenty platíme štědře, přiznal výrobce gripenů

Ekonomika
2. 5. 2007 09:21
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoMožnost vyplácení vysokých provizí při prodeji svých stíhaček do zahraničí přiznal švédský koncern SAAB, který vyrábí stíhací letouny Jas-39 Gripen. V pořadu Uppdrag granskning (Úkol: prověřit), vysílaném v úterý večer ve veřejnoprávní Švédské televizi (SvT), nejvyšší šéfové společnosti připustili, že provize vyplácené takzvaným agentům mohou při jednotlivých kontraktech dosahovat řádu až miliard korun.

V rámci stejného cyklu investigativních pořadů reportéři SvT v únoru letošního roku naznačili možnost rozsáhlé korupce spojené s prodejem gripenů do České republiky. Oficiální představitelé koncernu SAAB však tehdy tvrdili, že provize agentům, kteří v cílových zemích ovlivňují politiky a další činitele ke kladným postojům vůči nabízeným produktům a pravděpodobně řadu z nich také vysoce korumpují, dosahují jen "několika málo milionů". Nyní však generální ředitel SAAB Ake Svensson přiznal, že provize mohou dosahovat výše stamilionů švédských, a tedy miliard českých korun.

Předseda představenstva společnosti Marcus Wallenberg navíc v rozhovoru pro SvT uvedl, že provize ve výši tří miliard Kč "může být velmi opodstatněná" v relaci k tomu, jakou práci agenti odvedli při sjednání kontraktu. SAAB také opravil své dřívější tvrzení, že má dobrý přehled o způsobech, jakým agenti s provizemi nakládají. Zatímco informační ředitelka koncernu SAAB Helena Staalnertová nejprve uvedla, že agenti dávají společnosti podrobné zprávy, jak s provizemi naložili, její nynější verzí je, že SAAB nemá o tom, co se s penězi pod kontrolou agentů děje, přehled vůbec žádný.

Dva díly pořadu Uppdrag granskning zavdaly v únoru letošního roku podnět pro vyšetřování možné korupce při pronájmu gripenů armádě České republiky. O úplatcích hovořil před skrytou kamerou SvT i bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan.

V květnu mají o tomto problému společně jednat státní zástupci několika zemí, kteří chtějí projednat a vzájemně sladit další vyšetřování. Jsou to státní zástupci ze Švédska, Česka, Velké Británie a Rakouska. Svůj postup budou koordinovat v rámci organizace Eurojust - unijní instituce pro mezinárodní koordinaci orgánů činných v trestním řízení. Posoudí společné stopy z mnoha dokumentů, závěry se očekávají během několika měsíců.

Česká vláda chtěla původně koupit 24 gripenů, ale od tohoto záměru ustoupila po povodních v srpnu 2002. V prosinci 2003 se rozhodla pro pronájem 14 švédských stíhaček na deset let s možností jejich pozdějšího odkoupení se slevou.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Trump zase míchá s trhy. Po jeho slovech padají akcie i dolar. Zlato letí nahoru

Ekonomika
22. 4. 2025

MMF a Světová banka budou řešit Trumpova cla a obchodní dohody

Ekonomika
22. 4. 2025

Prodej chytrých hodinek v Česku loni stoupl o pět procent

Ekonomika
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ