Světová ekonomika přináší stabilní růst poptávky po ropě

Ekonomika
14. 6. 2018 05:50
Těžba ropy ve Francii (ilustrační foto).
Těžba ropy ve Francii (ilustrační foto).

Příznivý vývoj světové ekonomiky přinese v příštím roce stabilní růst poptávky po ropě. Avšak pokud Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nebude s to pokrýt případný propad nabídky, světový trh se koncem roku 2019 může dostat do značné nerovnováhy. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Agentura předpokládá, že růst globální poptávky po ropě v příštím roce dosáhne 1,4 milionu barelů denně. Stejné tempo očekává i v letošním roce.

"Klíčovými faktory je solidní ekonomika a předpoklad stabilnějších cen. K rizikům pak patří možnost cenového růstu a obchodní spory," uvedla IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou. Některé vlády už zvažují opatření, která by zmírnila cenovou zátěž na spotřebitele. Agentura rovněž upozornila, že v příštích měsících možná bude svou předpověď revidovat směrem dolů, protože vyšší ceny ropy přinášejí světovému hospodářství určité problémy.

Od ledna 2017, kdy OPEC a další producentské státy v čele s Ruskem začaly uplatňovat dohodu o snižování těžby o 1,8 milionu barelů ropy denně, se ceny ropy zvýšily o třetinu na zhruba 76 dolarů za barel. Jsou tak nejvyšší od roku 2014.

Hlavním rizikem pro vývoj poptávky po ropě je podle IEA zvýšení obchodního napětí. "Rizika spojená s eskalací odvetných opatření nejsou zanedbatelná ... dlouhotrvající zpomalování obchodu by se negativně promítlo do růstu světového hrubého domácího produktu a poptávky po ropě, neboť významný podíl spotřeby ropy je spojen s obchodními aktivitami," píše se ve zprávě.

Zpráva IEA podle agentury Reuters slouží jako varování největším světovým vývozcům ropy, kteří se příští týden sejdou ve Vídni, aby projednali svou dodavatelskou politiku, zejména ve světle dlouhotrvajícího propadu těžby ve Venezuele a v očekávání nových amerických sankcí vůči Íránu.

I kdyby se producentské státy dohodly na kompenzaci výpadků dodávek z těchto dvou zemí, nabídka a poptávka na světovém trhu bude na hraně rovnováhy a případný další propad nabídky ohrozí stabilitu trhu a ceny požene vzhůru. Je pravděpodobné, že jen několik málo zemí má rezervy, které mohou být rychle aktivovány, soudí agentura. Pracuje i se scénářem, že koncem příštího roku bude těžba ve Venezuele a Íránu o 1,5 milionu barelů denně nižší než dnes.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Thibault Camus

Další čtení

J&T prodá v přepočtu za 19 miliard korun slovenskou 365.bank belgické KBC

Ekonomika
15. 5. 2025

Paliva v Česku v týdnu dál zlevnila, ceny zůstávají nejnižší za několik let

Ekonomika
15. 5. 2025

Na českobudějovickém Výstavišti začaly výstavy Hobby a Czech Food Expo

Ekonomika
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ