Světové bankovnictví prožívá největší krizi za <span>třicet let</span>

Ekonomika
1. 4. 2008 13:04
bez popisku 54400
bez popisku 54400

Otřesy na globálním úvěrovém trhu ženou banky do největší krize za posledních třicet let. Ani „černé pondělí" 1987, ani asijská měnová krize o deset let později a dokonce ani splasknutí technologické bubliny v roce 2000 nebylo pro finanční ústavy takovou pohromou, uvádí ústav Morgan Stanley ve své zprávě.

„Globální trhy cenných papírů právě procházejí cyklickou a strukturální změnou," píše se dále ve zprávě. Tržby z investičního bankovnictví letos dle odhadů klesnou o dvacet procent.

Příjmy bank z poskytování úvěrů mohou poklesnout až o šedesát procent, přidávají analytici s tím, že firmy budou muset být mnohem transparentnější vůči investorům, aby měly vůbec šanci získat kapitál.

Stávající krize bankovního sektoru pokračuje již čtvrté čtvrtletí, ale celkově může trvat osm až deset kvartálů, čímž délkou předčí útlumy spojené s asijskou krizí a sanací fondu LTCM v letech 1997 a 1998 a též sedm kvartálů trvající krizi, která následovala po splasknutí „dot-com" bubliny.

Ztráty spojené z investicemi do amerických druhořadých hypoték zatím od vypuknutí krize stály finanční instituce po celém světě téměř čtvrt bilionu dolarů, neboli 230 miliard dolarů. Hroutí se nejen americké velkobanky, nýbrž už i vedoucí švýcarské a německé ústavy.

Foto: archiv

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ