Světovým burzám letos <span>kraluje Brazílie</span>

Ekonomika
30. 12. 2009 14:40
Burzy v zemích Perského zálivu příliš investory nepotěšily.
Burzy v zemích Perského zálivu příliš investory nepotěšily.

Burzy v zemích Perského zálivu příliš investory nepotěšily.V letošním roce se nejvíce dařilo rozvíjejícím se trhům. Největší nárůst zaznamenala brazilská burza, kde se ceny akcií zhodnotily o více než 130 procent. Více než stoprocentní zhodnocení přinesly také burzy v Rusku, Indonésii, Srí Lance a Peru. Naopak nákup nigerijských cenných papírů přinesl čtyřicetiprocentní ztrátu.

Největší zájem investorů přilákaly rozvíjející se trhy, a to především země, které jsou bohaté na ropu a kovy. Brazilská burza tak může do konce roku vyletět o neuvěřitelných 135 procent. Jinými slovy: investice do akcií brazilských společností za sto tisíc korun se od začátku roku zhodnotila na 235 tisíc.

Za poslední desetiletí se hodnota brazilských akcií zčtyřnásobila díky růstu cen ropy a cukru. V minulém roce se však propadla o 41 procent kvůli celosvětové finanční krizi. Tento rok se však brazilský kapitálový trh vzpamatoval díky pětinásobnému snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky, růstu komodit a oživení ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ: Burzy v Emirátech padají, poklesem zatím reaguje i Evropa

Podobné příčiny táhly nahoru i ruský trh, který vydělává na růstu cen ropy a vzácných kovů. Další velké zisky přinesly akcie indonéských, srílanských, peruánských, norských nebo například tureckých firem.

Rozvíjející se trhy a trhy zemí těžících ropu a zemní plyn navíc vydělávají na tom, že si světoví investoři půjčují dolary za nízké úroky a půjčené peníze investují do rizikovějších, ale zároveň výnosnějších aktiv, jako jsou například akcie.

Zmíněným rozvíjejícím se trhům by přitom měl patřit i příští rok. Podle šéfa světových investičních strategií banky UBS Jeffreyho Palmy růst zisků na těchto trzích může překonat o deset procent vyspělé země.

Naopak se nedařilo cenným papírům v Nigérii, které se propadly o čtyřicet procent. Důvodem byla zřejmě i politická nestabilita v zemi. Radost nepřinesly ani slovenské akcie, které zaznamenaly propad o zhruba sedmadvacet procent. Neoslnily ani bahrajnská a kuvajtská burza, kde se ceny akcií snížily o zhruba 23 a 16,5 procenta.

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ