Bankovní gigant UBS pomalu padá do propasti. Ve 2. čtvrtletí prodělala banka 358 milionů franků (zhruba 5,3 miliardy korun). A co je možná ještě horší, ztrácí klienty, což pro banku vydělávající na správě majetku boháčů a finančních institucí je doslova katastrofou. Ze ztrát kvůli investicím z hypoteční krize se totiž banka může dostat rychle, ale získat ztracenou důvěru klientů může trvat velice dlouho.
UBS utrpěla přitom ještě větší ztrátu než se čekalo. Důvodem jsou zpackané investice do cenných papírů, které jsou kryty hypotékami pro chudé Američany. Odpisy těchto investic dosáhly 5,1 miliardy dolarů. UBS měla největší odpisy těchto investic spolu s americkými finančními domy Citigroup a Merrill Lynch.
Švýcarský kolos zároveň oznámil, že provede zásadní změny ve své organizaci. Rozdělí se na tři autonomní jednotky, aby eliminovala slabiny, které přinesla dosavadní strategie integrované bankovní skupiny se širokým záběrem. Od investičního bankovnictví se především oddělí správa majetku, což byla pro UBS vždy jedna z nejvíce ceněných činností.
To má obnovit důvěru mezi nejbohatšími klienty, kteří přestávají manažerům banky věřit. Z divize správy majetku za čtvrtletí odteklo 17,3 miliardy franků, zatímco globální správa aktiv přišla v čistém vyjádření o 24,5 miliardy franků.
Banka zároveň rozsáhle propouští, aby snížila náklady. Během čtvrtletí UBS ve všech svých pobočkách propustila dalších 2387 zaměstnanců, většinou v divizi investičního bankovnictví. Dalších 5500 lidí má z banky ještě odejít.
Z České republiky je UBS známá se skandálem, kdy ze státní České konsolidační agentuře zmizelo půl miliardy. Ty neoprávněně převedl na účty švýcarské banky manažer Jan Šik, který řídil firmy ze skupiny konsolidační agentury.
UBS je ale následně převedla na účet, který bylo mimo dosah ČKA. Kvůli tomu podala agentura na UBS žalobu, která skončila mimosoudní dohodou, když agentura získala zpět téměř celou částku.
Foto: archiv