Kvůli pašování cigaret přicházejí státy celého světa o významný příjem. Podvodníci ušetří na spotřebních daních dvacet až čtyřicet miliard dolarů ročně.
Nezákonně prodávaných cigaret je v současné době na světovém trhu až 660 miliard kusů. Lze je rozdělit na dva druhy. Jednak na padělky, tedy napodobeniny známých výrobků, a na nelegálně dovážené značkové cigarety.
Kromě státních pokladen doplácí na pašování především tabákové firmy. Společnost British American Tobacco (BAT) proto podporuje připravovaný Protokol Světové zdravotnické organizace (WHO) o nelegálním obchodu s tabákovými výrobky. Tento dokument má s nelegálním pašováním cigaret bojovat.
ČTĚTE TAKÉ: Vynalézaví Vietnamci. Dováželi surové tabákové listy
Proti nezákonnému obchodu bojuje BAT i vlastními prostředky. Například ve svém polském závodě zavádí nově systém, který firmě i dozorovým orgánům umožní následovné sledování každého kartónu, který se zde vyrobí. Podobný systém funguje i v České republice. "Pokud cestuje legálně vyrobené zboží mezi daňovými sklady, je pod neustálým dohledem," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Jiří Barták, tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel.
České padělky pocházejí hlavně z Východu
Podíl nelegálních tabákových výrobků roste v poslední době i na tuzemském trhu. Padělky pochází především z Asie, nezákonně dovezené cigarety ze zemí bývalého Sovětského svazu.
Podle výrobců a české celní správy má nezákonný původ přibližně pět procent z celkového množství cigaret, které se v České republice prodají. To znamená, že v průměru připadá na každou legálně prodanou krabičku cigaret jedna falešná cigareta. Nekolkované cigarety a pašovaný tabák jsou dostupné například v tuzemských novinových stáncích.
Barták připomíná, že se pašeráci dopouštějí organizované trestné činnosti. Pachatel musí uhradit pokutu a doplatit spotřební daň. Nezákonně dovážené nebo prodávané zboží samozřejmě propadne. Případem se dále individuálně zabývají soudy.
ČTĚTE TAKÉ: Další zátahy na tržnicích: tentokrát Holašovice a Hatě
Pašované zboží se podle Bartáka odhaluje především v rámci cílených akcí na odhalení nelegálního prodeje. Podobné operace probíhají i v rámci celé Evropské unie. "Volný pohyb zboží sice umožňuje horší způsob kontroly, zároveň však přináší lepší spolupráci," řekl Barták pro on-line dneík TÝDEN.CZ.
Foto: Libor Hájský