Tesco to v Číně rozjíždí ve velkém: tři tisíce prodejen

Ekonomika
29. 5. 2014 13:09
Tesco se v Číně spojilo s firmou CRE.
Tesco se v Číně spojilo s firmou CRE.

Britská společnost Tesco uzavřela s čínskou firmou China Resources Enterprise (CRE) dohodu o vytvoření největšího maloobchodního prodejce potravin v Číně. Firmy vytvoří společný podnik, který spojí 131 čínských prodejen Teska s více než třemi tisíci obchody CRE.

Tesco bude vlastnit 20 procent podniku a CRE bude ovládat zbývajících 80 procent.

"Toto partnerství vytváří silnou platformu na jednom z největších trhů světa," řekl podle zpravodajského serveru BBC generální ředitel Teska Philip Clarke. "Nyní můžeme spojit síly k vybudování ziskového podnikání a nabídnout zákazníkům v Číně to nejlepší z moderního maloobchodu," dodal.

Čína je podle výzkumné skupiny IGD největším trhem s potravinami na světě, roční obrat tam přesahuje bilion dolarů (20 bilionů korun). Očekává se přitom, že tento trh během příštích tří let stoupne o 50 procent.

Tesco je největším řetězcem supermarketů v Británii. V Číně působí od roku 2004 a snaží se prosadit i na indickém trhu. V březnu dokončila dohodu o vytvoření společného podniku s indickou maloobchodní společností Trent Hypermarket Limited (THL). Na český trh Tesco vstoupilo v roce 1996.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Huang jiexian

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ