Těžba ropy se zvýšila jen mírně. Důvodem je nízká produkce Íránu

Ekonomika
1. 10. 2018 21:52
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) pokračovala ve zvyšování své těžby na nejvyšší úroveň v letošním roce, avšak růst byl pouze nízký kvůli poklesu těžby v Íránu, která zmírnila pozitivní vliv růstu těžby v Libyi, Saúdské Arábii a Angole. Celkem těžba stoupla o 90 tisíc barelů denně na 32,85 milionu barelů denně. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.

Těžba 12 členů, kteří jsou vázáni dohodou o těžbě, se však naopak snížila o 70 tisíc barelů denně. Mohl za to pokles v Íránu a Venezuele. Podle propočtů Reuters dohodu o omezení těžby ropný kartel v září plnil na 128 procent, což znamená, že těžil o 28 procent méně, než mu stanovuje dohoda. V srpnu dohodu plnil na 122 procent.

Ceny ropy v poslední době prudce rostou kvůli plánovaným sankcím USA vůči Íránu, které mají mít od listopadu dopad na vývoz ropy ze země. Trhy očekávají, zda OPEC nahradí výpadek Íránu. Kartel se sice dohodl s dalšími předními světovými těžaři, že zvýší svoji těžbu, aby plnil stanovené limity na sto procent, stále však těží méně, než mu dohoda umožňuje.

Nejvíce těžbu minulý měsíc zvýšila Libye. Nicméně těžba v Libyi je velmi nestabilní kvůli nepokojům, což vyvolává obavy, zda se podaří kartelu udržet stabilitu u současné těžby. Těžba v Angole stoupla díky novému ropnému poli, země však stále těží méně, než jí stanovuje kvóta.

Těžba v Íránu se snížila o sto tisíc barelů denně, což byl nejvyšší propad ze všech zemích. Ve Venezuele klesá těžba, protože země kvůli ekonomické krizi nemá dostatek peněz pro ropný průmysl a snížila provoz rafinerií a vývoz ropy.

Ke kartelu OPEC se v červnu připojilo Kongo. Těžební cíl kartelu stanovený dohodou o snížení těžby z roku 2016 pro letošní rok činí 32,78 milionů barelů denně, tento údaj však nezahrnuje Kongo, Nigérii a Libyi.

Autor: ČTK Foto: ČTK , C3295 Uwe Zucchi

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ