Akcie na světových burzách letí vzhůru, stejně jako komodity. Dolar pak začal padat dolů. Důvodem je rozhodnutí americké centrální banky Fed začít nakupovat americké státní dluhopisy. Vyčlenila na to astronomickou sumu 600 miliard dolarů (10,3 bilionu korun).
Asijské akcie v reakci na rozhodnutí Fed vyletěly nahoru o 1,5 procenta, čímž se dostaly na nejvyšší úroveň za více než dva roky. O zhruba dvě procenta pak posilují akcie na evropských burzách. Pražská burza pak dopoledne roste o 0,7 procenta.
Daří se i komoditám, když cena ropy vyletěla na 85,65 dolaru za barel. Roste však i měď, zlato či stříbro. "Fed pumpuje peníze do ekonomiky, ale tyto peníze nemají příliš možností, kde mohou být investovány. Úrokové sazby jsou totiž téměř nula," sdělil agentuře Bloomberg viceprezident společnosti Purvin & Gertz John Vautrain. "Žene to nahoru hodnotu komodit."
Opačným směrem se vydal dolar, který oslabil vůči euru. Oproti koruně pak spadl z 17,33 koruny za dolar, což byl stav před rozhodnutím Fed, na 17,24 koruny. Americká měna ale oslabuje vůči celé řadě měn. Například oproti novozélandskému dolaru se dostal na nejnižší úroveň od června 2008. "Krátkodobě to bude mít nepříznivý vliv na dolar. Spekulace o měnových válkách se opět rozhoří," uvádí ekonom Československé obchodní banky Jan Čermák.
Slabý dolar totiž sice pomůže americkým exportérům, ale evropským firmám se ztíží přístup na dolarové trhy. Zároveň oslabení dolaru přinutí investory hledat jiné příležitosti v zahraničí. "Je hrozba, že se vytvoří bubliny na cenách aktiv," upozorňuje Čermák s tím, že investoři mohou začít nakupovat dluhopisy a pak více investovat na rozvíjejících se trzích.
Bubliny a jejich následné bubliny by pak poškodily rozvíjející se země. "Dá se říct, že Američané vyvážejí své problémy do zahraničí," dodává Čermák.
Americký Fed totiž hodlá povzbudit místní ekonomiku obrovským přílivem peněz, který však ovlivní celé světové hospodářství. Hovoří se dokonce o tom, že může dojít k "měnové válce", kdy by jednotlivé státy záměrně znehodnocovaly své měny, aby se jejich firmy snáze prosadily na zahraničních trzích. Záležet tak nyní bude na tom, jak zareagují další velké centrální banky: Evropská centrální banka, Bank of Japan a Bank of England.