Zavedení cel
Trumpův nápad pomoci farmářům se dočkal ostré kritiky
25.07.2018 14:10
Skupina republikánských zákonodárců ostře kritizuje plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na poskytnutí pomoci americkým zemědělcům, na které má dopad zavedení cel. Prohlašují, že zemědělci chtějí trhy pro svou úrodu, a ne odměny za ztracený prodej a nižší ceny. Někteří pomoc označují za zlaté berle a srovnávají návrh s něčím z doby Sovětského svazu. Kriticky se k návrhu stavějí i zemědělské skupiny a demokraté, upozornil zpravodajský server Axios.
Trumpova vláda v úterý slíbila, že poskytne zemědělcům finanční pomoc až 12 miliard dolarů (263 miliard Kč), aby zmírnila jejich problémy, které jim vzniknou kvůli eskalujícím obchodním sporům s Čínou a dalšími zeměmi. Pomoc je zaměřená hlavně na zemědělce, kterých se přímo dotknou odvetná cla partnerů USA. Budou ve formě buď přímé hotovostní platby, nebo nákupu jejich produktů pro potravinové banky.
Agentura AP upozornila, že se blíží volby do Kongresu a že akce ukazuje na obavy vlády ze škod, které může Trumpova obchodní politika způsobit americkým zemědělcům. To by pak mohlo vést k odlivu voličů na Středozápadě země i jinde a ztrátám křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu.
Senátor Ben Sasse označil nový balík pomoci za pár "zlatých berlí", které mají podepřít zemědělce postižené obchodní politikou Donalda Trumpa. "Tato obchodní válka uřezává nohy farmářům a 'plánem' Bílého domu je utratit 12 miliard USD za zlaté berle," prohlásil Sasse, který je častým kritikem prezidenta Trumpa. Dodal, že američtí farmáři nechtějí být placeni za ztráty, ale chtějí být vítězi tím, že nakrmí svět. "Cla a záchranná pomoc této vlády neudělají Ameriku opět velkou, ale vrátí ji znovu do roku 1929."
Zacházet se všemi stejně
Ministr zemědělství Sonny Perdue zdůraznil, že plán není záchranou pomocí pro místní zemědělce. Podle něj je to pouze krátkodobé řešení, které má poskytnout prezidentovi a jeho vládě čas na práci na dlouhodobých dohodách. Řadové republikány, kteří tvrdí, že cla jsou jednoduše daně a varovali, že tato akce otevře Pandořinu skřínku pro ostatní odvětví ekonomiky, tím však neuklidnil.
"Chci vědět, co řekneme výrobcům aut a petrochemickým firmám a všem dalším lidem, kterým ublíží cla," řekl senátor John Kennedy. Podle něj by se mělo se všemi zacházet stejně.
Senátor Bob Corker, který patří mezi nejhlasitější kritiky prezidenta Trumpa, vyzval vládu, aby obrátila směr a ukončila tuto celní politiku, která podle nich nemá hlavu ani patu. V prohlášení uvedl, že Trumpova vláda nabízí zemědělcům sociální dávky, které mají vyřešit problémy, které sama vytvořila. Naznačil, že nabídka pomoci je důkazem toho, že vláda konečně chápe, že cla poškozují Američany.
Další republikánský senátor Ron Johnson bědoval nad tím, že Trumpova vláda stále více zasahuje do ekonomiky a podle něj se americká ekonomika stále více stává ekonomikou typu Sovětského svazu.
Ministerstvo zemědělství ještě před zavedením cel uvedlo, že příjmy zemědělců v USA letos klesnou na 60 miliard USD. Před pěti lety činily 120 miliard USD.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.